Նոր Զելանդիայում երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 145-ի
Նոր Զելանդիայում երեքշաբթի տեղի ունեցած երկրաշարժի զոհերի թիվը հասել է 145-ի, անհայտ կորած է համարվում շուրջ 200 մարդ: Այդ մասին, ըստ ՌԻԱ-Նովոստիի, հայտնում է Ասոշիեյտեդ Պրեսսը: Մինչ այդ հայտնի էր 123 զոհերի մասին:
Երկրաշարժը գրեթե ամբողջությամբ ավիրել էր Կրայստչյորչե քաղաքի կենտրոնական մասը: Քանդվել են քաղաքի մայր տաճառը, մի քանի շրջաններ դարձել են բնակության համար ոչ պիտանի: Ըստ սեյսմոլոգների` երկրաշարժի էպիկենտրոնը` 6,3 մագնիտուդ ուժգնությամբ, գտնվել է քաղաքից ոչ հեռու: Երկրաշարժի օջախը 4 կիլոմետր խորության վրա էր:
Նոր Զելանդիայում ներկա պահին գործում է արտակարգ դրության կարգավիճակ, իսկ քաղաքում` պարետային ժամ: Տնտեսական վնասը 12 միլիարդ դոլարի է գնահատվում:

Число жертв землетрясения в Крайстчёрче достигло 145 человек
Жертвами землетрясения, произошедшего во вторник во втором по величине городе Новой Зеландии Крайстчёрче, стали, по последним данным, 145 человека, более 200 числятся пропавшими без вести. Об этом, согласно РИА Новости, сообщает в субботу агентство Ассошиэйтед Пресс со ссылкой полицию. Ранее сообщалось о 123 погибших. Ожидается, что число жертв увеличится.
Разрушительное землетрясение почти полностью сравняло с землей центральную часть города. Были разрушены многие здания, центральный собор, несколько районов стали непригодны для проживания. По данным сейсмологов, эпицентр землетрясения магнитудой 6,3 находился в непосредственной близости от города. Очаг подземных толчков залегал на глубине четырех километров.
В Новой Зеландии введен режим чрезвычайного положения, а в самом городе - комендантский час. Экономический ущерб, нанесенный землетрясением, оценивается в 12 миллиардов долларов.