Ուլուբաբյան. Սումգայիթի ջարդերը ցեղասպանության մի մաս են
Սումգայիթի ցեղասպանությունը թուրքերի կողմից իրականացված Հայոց Ցեղասպանության շարունակությունն է: Նման տեսակետ այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտնեց «Сумгаит, геноцид, гласность» գրքի հեղինակ Հրայր Ուլուբաբյանը: Ըստ բանախոսի` այդ փոխկապակցվածության մասին են խոսում Ադրբեջանի ներկա առաջնորդների պանթուրքիստական գործողություններն ու հայտարարությունները:
«Սումգայիթի ջարդերը ցեղասպանության մի մաս են և մտնում են նույն շարքի մեջ, ինչ 1905 թվականի Բաքվի, 1918 թվականի Բաքվի և Շուշիի կոտորածները»,- նշեց նա:
Խոսելով Սումգայիթում տեղի ունեցած դեպքերի մասին` գրքի հեղինակը շեշտեց, որ տեղի ունեցած ոճրագործությունն իրականացվել է Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից` ԽՍՀՄ ղեկավարության տեղեկացված լինելու և ամենաթողության պայմաններում: Ըստ բանախոսի` պատահականություն չէր, որ փետրվարի 27-ից 29-ը Սումգայիթում չեն աշխատել հեռախոսները, հնարավոր չէր կանչել ոստիկանություն կամ շտապ օգնություն, իսկ կարգուկանոն հաստատելու նպատակով քաղաք մտած խորհրդային զորքերը որևէ օգնություն հայ բնակչությանը չցուցաբերեցին`պահպանելով «չեզոքությունը»:
Բանախոսը նաև «միտումնավոր ապատեղեկություն» անվանեց ադրբեջանական գիտնականների և վերլուծաբանների ներկա փորձերը` տեղի ունեցածը կապել արևմտյան հատուկ մարմինների գործունեության հետ:
«Արևմտյան մարմինները չէին կարողանա մասսայաբար անջատել հեռախոսները կամ հրահանգել զինվորներին` զերծ մնալ հայերին փրկելուց»,- նշեց նա:
Հ.Ուլուբաբյանի կարծիքով` սխալ է նաև խոսել, որ Սումգայիթի դեպքերը սկսվել են փետրվարի 27-ին:
«Փետրվարի 26-ին Սումգայիթում տեղի էր ունեցել Ադրբեջանի կոմկուսի ղեկավարության նիստը` Բաղիևի ղեկավարությամբ, որի ժամանակ քննարկվել էր ջարդերի ծրագիրը: Արդեն այդ օրը 6-ամյա մի երեխա թունավորվել էր, իսկ միտինգից հետո քաղաքում սկսվեցին միջադեպերը, ջարդուխուրդ էին արվում մեքենաները», - նշեց նա:

Ulubabyan: Sumgait pogroms part of Genocide
The Sumgait pogroms came to continue the Armenian Genocide committed by Turkey, Hrayr Ulubabyan, author of the book titled “Sumgait, Genocide, Publicity” told a news conference.
“Sumgait pogroms, like the massacres in Baku in 1905 and 1918, in Shushi in 1918, are part of the Armenian Genocide,” he noted.
Touching upon the events in Sumgait Ulubabyan noted that the pogroms were committed by Soviet Azerbaijan’s leadership with the consent of the USSR leadership. According to the speaker, it was not accidental that phone communication was cut off from February 27 to 29 in Sumgait, and the Soviet troops that entered the city never helped the Armenian population, keeping “neutrality.”
Ulubabyan described as “deliberate misinformation” the current attempts of Azerbaijani scholars and analysts to link the Sumgait events with the activities of the Western special services.
In Ulubabyan’s words, it is wrong to say that the Sumgait events started on February 27.
“Azerbaijan’s Communist Party presidium met on February 26 in Sumgait, chaired by Baghiyev. The pogrom plot was discussed at the meeting. Already on that day, a 6-year-old child was poisoned, and the meeting was followed by incidents throughout the city,” the speaker stressed.