Հ.Մելիք-Շահնազարյան. Ադրբեջանը կոծկում է իր ոճրագործությունը
Սումգայիթի ոճրագործությունն ու դրա վերաբերյալ ադրբեջանական քարոզչությունը տարվում է պետական մակարդակով: Նման տեսակետ հայտնեց լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ քաղաքագետ Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանը:
Նա նշեց, որ Սումգայիթի դեպքերի օրվանից առնավազն 2 օր առաջ ադրբեջանական կողմը Խոջալուի դեպքերն էր նշում ու դա անում է պետական մակարդակով. «Բոլոր թեզիսները նրանք վերցնում են իրենց գործողություններից, հայերի ջարդերի վերաբերյալ փաստերը ձևափոխում` ներկայացնելով իբրև Խոջալուի դեպքեր»,- ասաց նա և հավելեց, որ այդ կերպ իրենց կատարած ոճրագործությունը վերագրելում են ուրիշին:
Մելիք-Շահնազարյանի խոսքերով` ադրբեջանական կողմը համացանց է լցնում Խոջալուի մասին ցանկացած տեսակի տեղեկատվություն, որպեսզի կոծկի ոճրագործության մասին իրական տեղեկատվությունը:
«Հայկական կողմը պետք է ադրբեջանական քարոզչությանը համարժեք պատասխան տա: Պետք չէ ողբացողի դերում հանդես գալ, պետք է նախահարձակ լինել` աշխարհին իրական դեպքերը ցույց տալու համար: Հայկական կողմը պետք է միջազգային դատարան ներկայացնի Սումգայիթի ոճրագործության կազմակերպիչների անունները` պահանջելով համարժեք պատաասխան»,- ասաց նա և հավելեց, որ այդ մարդիկ Ադրբեջանում այժմ պաշտոններ են զբաղեցնում:
Հրանտ Մելիք-Շահնազարյանն ընդգծեց, որ ոճրագործները պետք է փոխհատուցում տան բոլոր տուժած ընտանիքներին:

Азербайджан скрывает свое преступление – Г.Мелик-Шахназарян
Азербайджан на государственном уровне осуществляет пропаганду в связи с погромами армян в Сумгаите, заявил сегодня журналистам политолог Грант Мелик-Шахназарян.
Политолог отметил, что минимум за два дня до годовщины сумгаитских погромов азербайджанская сторона отмечала на государственном уровне дату событий в Ходжалу. «Они фальсифицируют факты погромов армян, представляя из как события в Ходжалу», - отметил Г.Мелик-Шанназарян.
По словам политолога, азербайджанская сторона размещает в Интернете любую информацию о событиях Ходжалу, чтобы скрыть истину о своих преступлениях.
«Армянская сторона должна дать адекватный ответ азербайджанской пропаганде. Нужно всегда предварять их действия, армянская сторона должна представить в международный суд имена организаторов сумгаитских преступлений, требуя соответствующего наказания», - сказал Г.Мелик-Шахназарян.
Политолог отметил, что преступники Сумгаита занимают сегодня высокие должности в Азербайджане и должны ответить перед семьями всех пострадавших.