Ստատուս-քվոն կմնա անփոփոխ
«2011 թվականի մարտի սկզբին բանակցային գործընթացի մասով ունենք այն, ինչ ունեցել ենք 2010 թվականի մարտի սկզբին: Մարտի 5-ին Սոչիում սպասվող երեք նախագահների հանդիպումից առաջ մեր ակնկալիքներն ու սպասելիքները նույն են, ինչն ունեցել ենք ԵԱՀԿ Աստանայի գագաթաժողովից առաջ: 2011 թվականին ստատուս-քվոյի փոփոխության որևէ հիմք չենք տեսնում: Չեմ կարծում, թե այսօր ստեղծվել է մի իրավիճակ, երբ հնարավոր կլինի հիմնարար փաստաթուղթ ստորագրել: Հիմնարար փաստաթուղթ կարող է ստորագրվել միայն այն ժամանակ, երբ բանակցային գործընթացին կմասնակցի ղարաբաղյան կողմը»,- անդրադառնալով մարտի 5-ին սպասվող ՀՀ, ՌԴ և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպմանը՝ Aysor.am-ին ասաց ԼՂՀ ԱԺ փոխնախագահ Արթուր Թովմասյանը:
Նրա խոսքերով` բանակցային գործընթացի ողջ պատմության ընթացքում ադրբեջանական կողմն անընդհատ դիվերսիոն գործողություններ է իրականացրել, հրադադարի ռեժիմը մշտապես նրանց կողմից խախտվել է, ինչն անշուշտ չի կարող բացասական ազդեցություն չունենալ խաղաղ բանակցային գործընթացի վրա:
Արցախցի պաշտոնյան նշեց, որ կարևոր հանդիպումներից, գագաթաժողովներից առաջ կամ հետո միշտ էլ Ադրբեջանը սադրանքների է դիմում, ինչին պաշտպանական բանակը համարժեք պատասխան է տալիս:

Изменения статус-кво в карабахском вопросе не произойдет
Вице-спикер парламента Нагорного Карабаха Артур Товмасян считает, что изменения статус-кво в карабахском вопросе в 2011 году не произойдет.
«Наши ожидания от встречи президентов Армении, Азербайджана и России 5 марта в Сочи те же, что и до саммита ОБСЕ в Астане. Не думаю, что сегодня сложилась ситуация для подписания основополагающего соглашения. Подобный документ может быть подписан лишь при участии в переговорах Нагорного Карабаха», - заявил корреспонденту Aysor.am А.Товмасян.
По его словам, постоянные случаи нарушения Азербайджаном режима прекращения огня, организация диверсий не могут иметь положительного влияния на процесс переговоров.
Он также отметил, что до или после важных встреч Азербайджан постоянно прибегает к провокациям, на что Армия обороны НКР дает достойный ответ.