Փարիզում սկսվում է դատական գործընթաց` ընդդեմ Ժակ Շիրակի
Փարիզում այսօր սկսվում է Ֆրանսիայի նախկին նախագահ Ժակ Շիրակի դեմ դատական գործընթացը: Նրան մեղադրում են գումարների մսխման և պաշտոնեական դիրքի չարաշահման մեջ:
Քննության կարծիքով, 1990-ականներին Շիրակը, ով այն ժամանակ զբաղեցնում էր Փարիզի քաղաքապետի պաշտոնը, ստեղծում էր կեղծ աշխատատեղեր: Դրանք նախատեսված էին կառավարող «Հանրապետությանն աջակցելու միություն» կուսակցության համար, որպեսզի ֆինանսավորեն դրա բյուջեն քաղաքային գանձարանից: Այժմ նախկին քաղաքապետին սպառնում է մինչև 10 տարի ազատազրկում և 150 հզ. եվրո տուգանք:
«Ինչպես հաղորդում է «Ռոսիա-24» հեռուստաալիքը, պաշտպանությունը կարծում է, որ Շիրակն ունի արդարացված լինելու բոլոր հնարավորությունները: Գլխավոր մեղադրող փարիզյան քաղաքապետարանը համաձայնել է ետ վերցնել մեղադրանքները: Դա տեղի է ունեցել նրանից հետո, երբ Շիրակը և կառավարող «Հանուն ժողովրդական շարժման միություն» կուսակցությունը որոշել են վերադարձնել միջոցները, որոնք ծախսվել են կեղծ աշխատատեղերի վճարման համար:

В Париже начинается процесс против Жака Ширака
В Париже в понедельник начинается процесс против бывшего президента Франции Жака Ширака. Его обвиняют в растрате и превышении должностных полномочий.
По мнению следствия, в 1990е годы Ширак, который тогда занимал пост мэра Парижа, создавал фиктивные рабочие места. Они предназначались для правящей партии «Объединение в поддержку республики», чтобы финансировать её бюджет из городской казны. Теперь бывшему президенту грозит до десяти лет тюрьмы и 150 тысяч евро штрафа.
Как передает телеканал "Россия-24», защита считает, что у Ширака есть все шансы быть оправданным. Главный обвинитель - парижская мэрия - согласилась снять с него обвинения. Произошло это после того, как Ширак и правящая партия «Союз за народное движение» решили вернуть средства, потраченные на оплату фиктивных мест.