Կապինոս. Դատական բարեփոխումները հեշտ ու արագ գործընթաց չեն
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Սերգեյ Կապինոսն այսօր Հայաստանում Դատավարությունների դիտարկում ծրագրի շրջանակներում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից ներկայացված առաջարկությունների կատարումը թեմայով խորհրդաժողովին կարծիք հայտնեց, որ դատական բարեփոխումները ժամանակ են պահանջում և արագ ու հեշտ գործընթաց չեն:
Նրա խոսքով` դատական բարեփոխումների նպատակը ոչ միայն մարդու իրավունքի պաշտպանությունն է, այլև ազդեցությունը դատավորների, փաստաբանների, դատավորների, այդ թվում`քաղաքացիական հասարակության վրա:
«Գործընթացը 3 ռեֆորմներից է բաղկացած. առաջինն ուղղված է օրենսդրական բարեփոխումներին, երկրորդը` ինստիտուտն ավելի լավը դարձնելու և երրորը` օրենքի կիրարկմանը», - ասաց Ս.Կապինոսը:
Դեսպանի համոզմամբ`ցանկացած բարեփոխում կարելի է իրականացնել, եթե կա ապագայի տեսլական, օրենքի իշխանության ամենաբարձր սկզբունք, հավասարություն բոլորի համար, օրինապաշտ քաղաքացիներ ու ինստիտուտներ:

Legal reforms take much time, it is a long and uneasy process, Head of OSCE Office in Yerevan Sergey Kapinos said at an international conference on the results of the monitoring of OSCE/ODIHR of the legal processes in Armenia.
“Exact separation of the legislative power from the other branches of power is a necessity since democratic development is not possible without this separation,” Kapinos said.
According to him, the objective of the legal reforms is not only protection of human rights but also liquidation of influence on judges, lawyers and civil society.
“The process has three phases: the first aims at legislative reforms, the second at improvement of institutions, the third at use of law,” Kapinos stated.
Vision of the future, law-abiding citizens and institutions, principles of supremacy of law, equality of citizens are key factors that help realize reforms, the speaker stressed.