Կապինոս. Դատական բարեփոխումները հեշտ ու արագ գործընթաց չեն
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի ղեկավար դեսպան Սերգեյ Կապինոսն այսօր Հայաստանում Դատավարությունների դիտարկում ծրագրի շրջանակներում ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ի կողմից ներկայացված առաջարկությունների կատարումը թեմայով խորհրդաժողովին կարծիք հայտնեց, որ դատական բարեփոխումները ժամանակ են պահանջում և արագ ու հեշտ գործընթաց չեն:
Նրա խոսքով` դատական բարեփոխումների նպատակը ոչ միայն մարդու իրավունքի պաշտպանությունն է, այլև ազդեցությունը դատավորների, փաստաբանների, դատավորների, այդ թվում`քաղաքացիական հասարակության վրա:
«Գործընթացը 3 ռեֆորմներից է բաղկացած. առաջինն ուղղված է օրենսդրական բարեփոխումներին, երկրորդը` ինստիտուտն ավելի լավը դարձնելու և երրորը` օրենքի կիրարկմանը», - ասաց Ս.Կապինոսը:
Դեսպանի համոզմամբ`ցանկացած բարեփոխում կարելի է իրականացնել, եթե կա ապագայի տեսլական, օրենքի իշխանության ամենաբարձր սկզբունք, հավասարություն բոլորի համար, օրինապաշտ քաղաքացիներ ու ինստիտուտներ:

С.Капинос: судебные реформы – длительный и нелегкий процесс
Судебные реформы требуют времени, это длительный и нелегкий процесс, заявил сегодня глава ереванского офиса ОБСЕ Сергей Капинос во время международной конференции, посвященной итогам мониторинга ОБСЕ/БДИПЧ судебных процессов в Армении.
«Четкое разделение судебных властей от других ветвей власти необходимо, так как без этого демократическое развитие невозможно. Для этого потребуется много усилий и политической воли, такие изменения не происходят за одну ночь», - отметил посол.
По его словам, целью судебных реформ является не только защита прав человека, но устранение воздействия, оказываемого на судей, адвокатов, а также на гражданское общество. «Процесс состоит из трех этапов: первая направлена на законодательные реформы, вторая – на улучшение институтов, а третья – на применение закона», - сказал С.Капинос.
Как подчеркнул глава ереванского офиса ОБСЕ, любую реформу можно реализовать, если есть видение будущего, законопослушные граждане и институты, действуют принципы верховенства закона, равенства граждан.