Էդվարդ Նալբանդյանը Գիրտս Վալդիս Կրիստովկիսին հրավիրեց Հայաստան
Մարտի 9-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, ով Ռիգայում է գտնվում պաշտոնական այցով Լատվիա ժամանած Հայաստանի Հանրապետության Նախագահին ուղեկցող պատվիրակության կազմում, հանդիպեց Լատվիայի արտգործնախարար Գիրտս Վալդիս Կրիստովկիսին: Այս մասին այսօր հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ մամուլի և տեղեկատվության վարչությունից:
Նախարար Նալբանդյանը նշեց, որ Հայաստանի Նախագահի պաշտոնական այցը Լատվիա, Նախագահների միջև ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կարևոր հանգրվան են երկկողմ հարաբերություններում, և դա վկայում է Հայաստանի և Լատվիաի միջև համակողմանի համագործակցությունն ավելի խորացնելու և ամրապնդելու երկկողմ պատրաստակամության մասին:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի և Լատվիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները մանրամասն քննարկեցին հայ-լատվիական հարաբերությունների հետագա զարգացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ, մասնավորապես` միջազգային կազմակերպություններում փոխգործակցության, արտգործնախարարությունների միջև խորհրդատվությունների անցկացման, տնտեսական համագործակցության և մշակութային փոխանակումների ակտիվացման ուղղությամբ ձեռնարկվելիք քայլերը:
Էդվարդ Նալբանդյանն ու Գիրտս Վալդիս Կրիստովկիսը անդրադարձան Հայաստան - Եվրոպական Միություն հարաբերություններին, քննարկեցին Եվրոպական հարևանության քաղաքականության և Արևելյան գործընկերության ծրագրի շրջանակներում երկկողմ համագործակցության հնարավորությունները:
Լատվիայի արտգործնախարարի խնդրանքով նախարար Նալբանդյանը ներկայացրեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումները:

Э.Налбандян пригласил главу МИД Латвии в Армению
Глава внешнеполитического ведомства Армении Эдвард Налбандян, в рамках официального визита президента Армении в Латвию 9 марта, встретился в Риге с министром иностранных дел Гиртом Валдисом Кристовскисом.
Как сообщает пресс-служба МИД, Эдвард Налбандян отметил, что официальный визит президента Армении и достигнутые между главами государств договоренности являются важным этапом в двусторонних отношениях и свидетельствуют о готовности Армении и Латвии к укреплению и углублению многостороннего сотрудничества.
В ходе встречи главы внешнеполитических ведомств детально обсудили широкий спектр вопросов, касающихся дальнейшего развития армяно-латвийского сотрудничества, в частности, взаимодействия в международных структурах, проведения консультаций между министерствами иностранных дел, реализации шагов по активизации экономического сотрудничества и обмена в сфере культуры.
Главы МИД Армении и Латвии обратились также к отношениям Армения – Евросоюз, обсудили возможности двустороннего сотрудничества в рамках Политики европейского соседства и программы Восточного партнерства.
По просьбе латвийского коллеги Э.Налбандян представил последние развития в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Глава МИД Армении пригласил Гирта Валдиса Кристовскиса посетить Ереван.