Ադրբեջանցիների փամփուշտից զոհվել է ՊԲ ժամկետային զինծառայող
Մարտի 10-ին ժամը 18:20-ի սահմաններում Կուրոպատկինո գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված փամփուշտից զոհվել է ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված Արթուր Սամվելի Աղաբաբյանը: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊԲ Լրատվության և քարոզչության բաժինը:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Դատելով վերջին օրերին Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղ գտած հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հաճախականությունից, կարելի է հանգել այն եզրակացության, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն չի կատարում սույն թվականի մարտի 5-ին Սոչիի եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված փոխադարձ վստահության հետագա ամրապնդման պայմանավորվածության պահանջները, այլև իր նախահարձակ գործողություններով շարունակում է խորացնել առաջնային գծում տիրող լարվածությունը:
Դեռ ավելին, հանդիսանալով հրադադարի ռեժիմի խախտման մշտական նախաձեռնողը (որի պատճառով ի դեպ Սոչիի եռակողմ հանդիպումից ընդամենը ժամեր առաջ Վերին Չայլուի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում զոհվեց ՊԲ ժամկետային զինծառայող Գրիգոր Շախկյանը), պաշտոնական Բաքվի քարոզչամիջոցները ճգնում են լկտիաբար ապակողմնորոշել միջազգային հանրության կարծիքը և հայկական կողմին ներկայացնել որպես նախահարձակ: Մասնավորապես, սույն թվականի մարտի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածած այն լուրը, թե իբր հայկական ուժերի կողմից սպանվել է Աղդամի Օրթա Քարվենդ գյուղի անչափահաս բնակիչ Ֆարիզ Բադալովը, դրա վառ ապացույցն է: Շեշտենք, որ այս միջադեպի ճշգրիտ մանրամասները պարզելու նպատակով մարտի 10-ին, ԼՂՀ իշխանությունների հետ նախորոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը նախատեսեց դեպքի վայրում անցկացնել դիտարկում: Սակայն, չգիտես ինչու, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ ԱնջեյԿասպշիկի առաջարկով Ասկերանի ուղղությամբ իրականացրած դիտարկման ժամանակ, ի տարբերություն ղարաբաղյան կողմի, ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությանը դուրս չի բերել առաջնային գծի նախօրոք փոխհամաձայնեցված կետ, ինչի հետևանքով դիտարկման խմբերը ստիպված են եղել դիտարկումն իրականացնել ավելի հեռավոր տարածությունից: Այս հանգամանքը մեկ անգամ ևս հաստատում է այն իրողությունը, որ ադրբեջանական կողմը իր այս քայլով հերթական անգամ փորձեց միջադեպի հետ կապված ճշգրիտ մանրամասները թողնել չբացահայտված: Ավելին, դիտարկման օրը ադրբեջանական կողմը ոչ միայն ԵԱՀԿ առաքելության համար հնարավորություն չստեղծեց լիարժեք իրականացնելու առաջադրված խնդիրը, այլև առաջնային գծի մյուս բոլոր հատվածներում, իր սովորության համաձայն բազմաթիվ անգամ խախտեց հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
Այս և մյուս փաստերը անհերքելիորեն ապացուցում են, որ ի տարբերություն հայկական կողմի, որը հարգում և հետևողականորեն կատարում է մարտի 5-ին Սոչիի եռակողմ հանդիպման արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածության պահանջները, Ադրբեջանը շարունակում է իր սադրիչ գործողություններով խոչընդոտել հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
Այս ամենից արվելիք եզրակացությունը հետևյալն է` կամ ադրբեջանական բանակը անկառավարելի է, կամ էլ իր բոլոր նախահարձակ գործողությունները իրականացնում է վերադասի թելադրանքով: Մնացած հետևությունները թողնում ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կառույցներին»:

Armenian soldier killed by enemy fire
Soldier of NKR Defense Army Arthur Aghababyan, 19, was killed as the Azerbaijani army fired in the direction of the village of Kuropatkino on March 10, at around 06:20 pm, NKR Defense Army reports.
The report said: “The frequency of the cases of violation of the ceasefire regime on the contact line of Karabakh-Azerbaijan armed forces testifies that the Azerbaijani side does not carry out the requirements of the agreement reached at the tripartite presidential meeting in Sochi on March 5, moreover Azerbaijan continues to aggravate the tension on the frontline.
Azerbaijan constantly initiates violation of the ceasefire regime (note that soldier of NKR Defense Army Grigor Shakhkyan was killed as Azerbaijan’s army fired in the direction of Verin Chaylu several hours before the meeting in Sochi), while official Baku’s propaganda machine seeks to mislead the international community and to represent the Armenian side as an aggressor. On March 8, 2011, Azerbaijan’s media reported that allegedly the Armenian forces killed underage resident of the village of Orta Karvend Fariz Badalov. On March 10, according to an agreement with the NKR authorities, OSCE mission planned to monitor the contact line. However, the Azerbaijani side did not lead the mission to the frontline, and the mission had to monitor the contact line from a farther distance. Thus, Azerbaijan once again hindered disclosure of the details of the incident. Moreover, on the day of the monitoring Azerbaijan continued violation of the ceasefire regime.
These and other facts prove that unlike the Armenian side that respects and consistently carries out the requirements of the agreement reached at the Sochi meeting, Azerbaijan continues provocations and hinders the process of peaceful settlement of the conflict.
Thus, we conclude that either Azerbaijan’s army is uncontrollable or carries out the instructions of the authorities. And it’s up to the international structures attending to the peaceful settlement of the conflict to draw their own conclusions.”