Ադրբեջանցիների փամփուշտից զոհվել է ՊԲ ժամկետային զինծառայող
Մարտի 10-ին ժամը 18:20-ի սահմաններում Կուրոպատկինո գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված փամփուշտից զոհվել է ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1992թ. ծնված Արթուր Սամվելի Աղաբաբյանը: Այս մասին տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊԲ Լրատվության և քարոզչության բաժինը:
Հաղորդագրության մեջ մասնավորապես նշվում է. «Դատելով վերջին օրերին Ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տեղ գտած հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերի հաճախականությունից, կարելի է հանգել այն եզրակացության, որ ադրբեջանական կողմը ոչ միայն չի կատարում սույն թվականի մարտի 5-ին Սոչիի եռակողմ հանդիպման ընթացքում ձեռք բերված փոխադարձ վստահության հետագա ամրապնդման պայմանավորվածության պահանջները, այլև իր նախահարձակ գործողություններով շարունակում է խորացնել առաջնային գծում տիրող լարվածությունը:
Դեռ ավելին, հանդիսանալով հրադադարի ռեժիմի խախտման մշտական նախաձեռնողը (որի պատճառով ի դեպ Սոչիի եռակողմ հանդիպումից ընդամենը ժամեր առաջ Վերին Չայլուի ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում զոհվեց ՊԲ ժամկետային զինծառայող Գրիգոր Շախկյանը), պաշտոնական Բաքվի քարոզչամիջոցները ճգնում են լկտիաբար ապակողմնորոշել միջազգային հանրության կարծիքը և հայկական կողմին ներկայացնել որպես նախահարձակ: Մասնավորապես, սույն թվականի մարտի 8-ին ադրբեջանական լրատվամիջոցների կողմից տարածած այն լուրը, թե իբր հայկական ուժերի կողմից սպանվել է Աղդամի Օրթա Քարվենդ գյուղի անչափահաս բնակիչ Ֆարիզ Բադալովը, դրա վառ ապացույցն է: Շեշտենք, որ այս միջադեպի ճշգրիտ մանրամասները պարզելու նպատակով մարտի 10-ին, ԼՂՀ իշխանությունների հետ նախորոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, ԵԱՀԿ առաքելությունը նախատեսեց դեպքի վայրում անցկացնել դիտարկում: Սակայն, չգիտես ինչու, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ ԱնջեյԿասպշիկի առաջարկով Ասկերանի ուղղությամբ իրականացրած դիտարկման ժամանակ, ի տարբերություն ղարաբաղյան կողմի, ադրբեջանական կողմը ԵԱՀԿ առաքելությանը դուրս չի բերել առաջնային գծի նախօրոք փոխհամաձայնեցված կետ, ինչի հետևանքով դիտարկման խմբերը ստիպված են եղել դիտարկումն իրականացնել ավելի հեռավոր տարածությունից: Այս հանգամանքը մեկ անգամ ևս հաստատում է այն իրողությունը, որ ադրբեջանական կողմը իր այս քայլով հերթական անգամ փորձեց միջադեպի հետ կապված ճշգրիտ մանրամասները թողնել չբացահայտված: Ավելին, դիտարկման օրը ադրբեջանական կողմը ոչ միայն ԵԱՀԿ առաքելության համար հնարավորություն չստեղծեց լիարժեք իրականացնելու առաջադրված խնդիրը, այլև առաջնային գծի մյուս բոլոր հատվածներում, իր սովորության համաձայն բազմաթիվ անգամ խախտեց հրադադարի պահպանման ռեժիմը:
Այս և մյուս փաստերը անհերքելիորեն ապացուցում են, որ ի տարբերություն հայկական կողմի, որը հարգում և հետևողականորեն կատարում է մարտի 5-ին Սոչիի եռակողմ հանդիպման արդյունքում ձեռքբերված պայմանավորվածության պահանջները, Ադրբեջանը շարունակում է իր սադրիչ գործողություններով խոչընդոտել հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացը:
Այս ամենից արվելիք եզրակացությունը հետևյալն է` կամ ադրբեջանական բանակը անկառավարելի է, կամ էլ իր բոլոր նախահարձակ գործողությունները իրականացնում է վերադասի թելադրանքով: Մնացած հետևությունները թողնում ենք հակամարտության խաղաղ կարգավորմամբ զբաղվող միջազգային կառույցներին»:

Азербайджанцы убили военнослужащего Армии обороны НКР
Военнослужащий Армии обороны Нагорного Карабаха погиб в результате обстрела с азербайджанской стороны, сообщили в пресс-службе министерства обороны Нагорного Карабаха.
10 марта в 18:20 в результате обстрела позиций, расположенных в направлении села Куропаткино, погиб военнослужащий срочной службы Армии обороны НКР Артур Самвелович Агабабян, 1992 г.р.
«Судя по интенсивности нарушений режима перемирия на линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил, можно прийти к выводу, что Азербайджан не только не выполняет требования достигнутой на встрече в Сочи 5 марта договоренности по дальнейшему укреплению взаимного доверия, но и продолжает накалять обстановку на передовой линии», - говорится в сообщении пресс-службы Минобороны НКР.
«Более того, являясь постоянным инициатором нарушения режима перемирия (в результате чего, кстати, накануне встречи президентов в Сочи погиб военнослужащий АО НКР Григор Шахкян), официальная пропаганда Баку пытается нагло дезориентировать мнение международного сообщества и представить армянскую сторону в качестве агрессора. В частности, распространенная 8 марта азербайджанскими СМИ информация о том, что в результате обстрела с армянской стороны, якобы, погиб несовершеннолетний житель села Орта Карвенд Агдама Фариз Бадалов, является ярким тому доказательством.
Отметим, что для выявления деталей этого инцидента 10 марта миссия ОБСЕ согласно достигнутой с властями Карабаха предварительной договоренности инициировала проведение мониторинга. Однако, по неясным причинам, во время проведенного по предложению спецпредставителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспшика мониторинга в направлении Аскерана азербайджанская сторона, в отличие от карабахской, не вывела миссию ОБСЕ на заранее обговоренные позиции, в результате чего мониторинговые группы были вынуждены провести мониторинг с отдаленных позиций. Этот факт в очередной раз подтверждает, что Азербайджан своими шагами в очередной раз попытался оставить нераскрытыми детали этого инцидента. Более того, в день мониторинга Азербайджан не только не создал условия для полноценного осуществления миссии ОБСЕ, но и, согласно своей привычке, неоднократно нарушил режим перемирия по всем другим участкам линии соприкосновения. Эти и другие факты являются неопровержимым доказательством, что в отличие от армянской стороны, которая уважает и последовательно выполняет требования договоренностей, достигнутой на встрече президентов 5 марта в Сочи, Азербайджан продолжает своими провокационными действиями препятствовать процессу мирного урегулирования конфликта», - говорится в заявлении пресс-службы Минобороны НКР.
«Исходя из всего этого, можно предположить, что армия Азербайджана или неуправляема, или же осуществляет все эти действия по указке командования. Все остальные комментарии оставляем за международными структурами, занимающимися мирным урегулированием конфликта», - отмечается в заявлении.