Հայ փրկարարները պատրաստ են մեկնելու Ճապոնիա
Մարտի 11-ին Ճապոնիայում տեղի ունեցած 9.0 մագնիտուդով երկրաշարժից և դրան հաջորդած ավերիչ ցունամիից անմիջապես հետո, դեպքի վայրում փրկարարական գործողությունների մասնակցելու նպատակով, ՀՀ նախագահի հանձնարարությամբ, լրիվ պատրաստականության է բերված Հայաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության 25 հոգանոց փրկարար ջոկատը:
Նրանցից 22-ը` միջազգային չափանիշներին համապատասխան հանդերձավորմամբ, Ճապոնիայի կողմից հաստատման դեպքում, կմեկնեն աղետի գոտի: Այս մասին հայտնում են ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարությունից:
Աղետից հետո ՄԱԿ-ը հայտարարել էր «Աղետների գնահատման և հակազդման (UNDAC) թիմի» հավաք:
Մեր տարածաշրջանում UNDAC-ի անդամ են հանդիսանում ՀՀ ԱԻՆ երկու բարձրաստիճան սպաներ: ԱԻ նախարարի հանձնարարականով UNDAC անդամ հայ սպաները հայտնել են աղետյալ երկիր մեկնելու իրենց պատրաստակամությունը:

Armenian rescuers ready to travel to Japan
By Armenian President’s order, a 25-member rescue team of the Armenian Ministry of Emergency Situations has been prepared for traveling to Japan to participate in the rescue works after the 9.0 magnitude earthquake and tsunami in Japan on March 11. 22 out of them will visit the earthquake zone if approved by Japan, Emergency Situations Ministry reports.
The United Nations Disaster Assessment and Coordination (UNDAC) team gathering was announced after the Japan earthquake.
In our region, two high-ranking officers of the Armenian Ministry of Emergency Situations are members of UNDAC. The Armenian officers – members of UNDAC – have expressed readiness to leave for Japan, by the instruction of the Minister of Emergency Situations.