Հայաստանը և Վրաստանը համագործակցության հուշագիր ստորագրեցին
Այսօր ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարար Մանուկ Վարդանյանը և Վրաստանի տարածաշրջանային զարգացման ու ենթակառուցվածքների նախարար Ռամազ Նիկոլաիշվիլին ստորագրեցին համագործակցության վերաբերյալ հուշագիր:
Մ. Վարդանյանը հայտնեց, որ վրացի գործընկերոջ հետ քննարկել են երկկողմ հետաքրքրություն ներկայացնող մի քանի հարցեր, ճանապարհների շինարարության ծրագրեր:
«Ֆինանսական ընկերությունները ուսումնասիրում են նախագծային լուծումները, Հայաստանում և Վրաստանում կառուցվող ճանապարհները, ուզես, թե չուզես, տարածաշրջանային ծրագրեր են»,- ասաց Մ. Վարդանյանը` հավելելով, որ քննարկել են Հյուսիս-հարավ ճանապարհի շինարարության խնդիրները:
Մ. Վարդանյանը հայտնեց, որ այս տարի աշխատանքները սկսվելու են 4 ուղղությամբ` Բավրայի, Հյուիս-հարավը, Սևանի, և Ապարան-Վանձոր-Ալավերդի: Նախագծերը ֆինանասավորում են Ասիական բանկը և Համաշխարհային բանկը: Ճանաապարհների կառուցապատողի միջազգային տենդեր է հայտարարվելու: Հայկական պատվիրակությունը մարտի 21-22-ին աշխատանքային այցով մեկնելու է Վրաստան:
Ռ. Նիկոլաիշվիլին տեղեկացրեց, որ մինչև Փոթի հասնող նոր ճանապարհի շնորհիվ դեպի սևծովյան հանգստավայրեր տանող ճանապարհի երկարությունն էականորեն կկրճատվի:
«Երեկ ամբողջ օրն աշխատել ենք, քննարկել ենք ծրագրեր, որոնք խթան կհանդիսանան մեր հարաբերությունների զարգացման համար: Վրաստանում և Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը փոխկապակցված են»,- նշեց վրացի նախարարը:
Նա կարևորեց նաև Վերին Լարսի ճանապարհի վերականագնումը. «Այն շատ կարևոր է թե՛ Հայաստանի, թե՛ Վրաստանի համար: Այնտեղ կլիմայական պայմանները բարդ են, բայց դա ոչինչ չի նշանակում, այժմ այնտեղ ձյուն է գալիս»:

Armenia, Georgia sign Memorandum of Cooperation
Armenian Minister of Transport and Communication Manuk Vardanyan and Minister of Regional Development and Infrastructure of Georgia Ramaz Nikolaishvili have signed a Memorandum of Cooperation in Yerevan today.
M. Vardanyan noted that during the meeting with his Georgian counterpart he had discussed bilateral cooperation, road building issues.
“Financial organizations study project solutions, roads being built in Armenia and Georgia. These are regional projects. We have also discussed construction of North-South road corridor,” M. Vardanyan said.
He said that road building projects will be implemented in four directions – Bavra, North-South, Sevan, and Aparan-Vanadzor-Alaverdi. The project is funded by the Asian Development Bank and the World Bank. The building company will be unveiled in an international tender. And an Armenian delegation will visit Georgia on March 21-22.
In return, R. Nikolaishvili said that a new road to Poti will considerably reduce the distance between Armenia and the Black Sea resorts.