Ս.Հասրաթյան. «Ադրբեջանը շարունակում է ստոր պահվածք դրսևորել»
«Դա Սաբիրօղլուի հերթական նենգ պահվածքն է: Շփման գծում տեղի ունեցած ցավալի միջադեպը քողարկելու նպատակով Ադրբեջանական կողմը կրկին ապատեղեկատվություն է տարածում: Փաստը մնում է փաստ, որ Ադրբեջանը շարունակում է ստոր պահվածք դրսևորել՝ անընդհատ լարված պահելով իրավիճակը, որով փորձում է բոլորին ցույց տալ, որ հակամարտության գոտում իրադրությունը հեռու է խաղաղ լինելուց»,- անդրադառնալով Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայության կողմից տարածված տեղեկատվությանը՝ Aysor.am-ին հայտնեց ԼՂՀ ՊԲ մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Էլդար Սաբիրօղլուն, անդրադառնալով ԼՂՀ ՊԲ կողմից հայ զինծառայողի սպանության մասին տարածած հաղորդագրությանը, ասել է, թե իր տեղեկություններով, հայ զինծառաողի մահը կապված է հայկական զորամասերից մեկում տեղի ունեցած միջադեպին և որ իրենք հայ զինծառայողի սպանության հետ ոչ մի կապ չունեն:
«Իսկ ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից անհեթեթ ու հորինված պատմությանը, ապա պետք չէ, որ Ադրբեջանն իր «կեղտոտ լվացքը տնից դուրս հանի», որ բոլորն իմանան, թե իրենց բանակում նմանատիպ միջադեպերն ինչպես են քողարկվում»,- ասաց ՊԲ ներկայացուցիչը:
Ս. Հասրաթյանը հավելեց, թե լավ կլիներ, որ Սաբիրօղլուն ու նրա նմանները մտածեն ադրբեջանական բանակում գրեթե ամեն օր գրանցվող մահվան ելքով տարբեր միջադեպերի մասին ու նոր այլ պետությունների բանակում առկա վիճակի վերաբերյալ եզրակացություններ անեն:
Հիշեցնենք, որ Մարտի 17-ին ժամը 17:30-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Ասկերանի) պաշտպանական ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1991թ. ծնված Ահարոն Արմենի Հայրապետյանը: Դեպքից անմիջապես հետո վիրավորը տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, որտեղ ժամը 18:59-ին մահացել է:

Азербайджан продолжает проявлять подлую позицию – Минобороны НКР
Азербайджан продолжает проявлять подлую позицию, постоянно накаливая ситуацию с целью показать всем, что в зоне конфликта складывается отнюдь не мирная ситуация, заявил пресс-секретарь министерства обороны Нагорного Карабаха Сенор Асратян.
«Это очередная коварная позиция Сабироглу. С целью сокрытия трагического инцижента на линии соприкосновения азербацйджанская сторона вновь распространяет дезинформацию», - сказал С.Асратян, комментируя заявление пресс-службы Азербайджана.
Отметим, что пресс-секретарь Минобороны Азербайджана Эльдар Сабироглу, комментируя убийство азербайджанскими силами армянского солдата, заявил, что смерть солдата наступила в результате перестрелки между военнослужащими армянской воинской части, и они не имеют никакого отношения к гибели армянского военнослужащего.
«Что касается нелепой и выдуманной истории Минобороны Азербайджана, то им не следует выносить сор из избы, чтобы все узнали, каким образом они скрывают подобные инциденты в своей армии», - сказал С.Асратян.
«Было бы лучше, если б Сабироглу и ему подобные подумали о ежедневных смертельных случаях в собственной армии, и уж потом приходили к определенным выводам о ситуации в армии других государств», - подчеркнул он.
Напомним, что 17 марта военнослужащий Армии обороны Нагорного Карабаха погиб в результате огня с передовых позиций Азербайджана.
«Военнослужащий Армии обороны НКР Агарон Айрапетян, 1991 года рождения, получил смертельное ранение в результате огня со стороны противника 17 марта в 17:30. Раненый был доставлен в военный госпиталь, где скончался в 18:59», - сказали в пресс-службе министерства.
Согласно сообщению, обстрел с азербайджанских позиций произошел спустя час после обмена между Арменией и Азербайджаном пленными.
«Это свидетельствует о том, что азербайджанская сторона не только не уважает режим прекращения огня, но и умышленно пытается уклониться от любой миссии по мирному урегулированию карабахского конфликта. Это обстоятельство, несомненно, должно получить свою оценку со стороны международных организаций, занимающихся урегулированием карабахского конфликта», - отметили в Минобороны НКР.