Ս.Հասրաթյան. «Ադրբեջանը շարունակում է ստոր պահվածք դրսևորել»
«Դա Սաբիրօղլուի հերթական նենգ պահվածքն է: Շփման գծում տեղի ունեցած ցավալի միջադեպը քողարկելու նպատակով Ադրբեջանական կողմը կրկին ապատեղեկատվություն է տարածում: Փաստը մնում է փաստ, որ Ադրբեջանը շարունակում է ստոր պահվածք դրսևորել՝ անընդհատ լարված պահելով իրավիճակը, որով փորձում է բոլորին ցույց տալ, որ հակամարտության գոտում իրադրությունը հեռու է խաղաղ լինելուց»,- անդրադառնալով Ադրբեջանի ՊՆ մամուլի ծառայության կողմից տարածված տեղեկատվությանը՝ Aysor.am-ին հայտնեց ԼՂՀ ՊԲ մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը:
Նշենք, որ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության մամուլի ծառայության ղեկավար Էլդար Սաբիրօղլուն, անդրադառնալով ԼՂՀ ՊԲ կողմից հայ զինծառայողի սպանության մասին տարածած հաղորդագրությանը, ասել է, թե իր տեղեկություններով, հայ զինծառաողի մահը կապված է հայկական զորամասերից մեկում տեղի ունեցած միջադեպին և որ իրենք հայ զինծառայողի սպանության հետ ոչ մի կապ չունեն:
«Իսկ ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ՊՆ-ի կողմից անհեթեթ ու հորինված պատմությանը, ապա պետք չէ, որ Ադրբեջանն իր «կեղտոտ լվացքը տնից դուրս հանի», որ բոլորն իմանան, թե իրենց բանակում նմանատիպ միջադեպերն ինչպես են քողարկվում»,- ասաց ՊԲ ներկայացուցիչը:
Ս. Հասրաթյանը հավելեց, թե լավ կլիներ, որ Սաբիրօղլուն ու նրա նմանները մտածեն ադրբեջանական բանակում գրեթե ամեն օր գրանցվող մահվան ելքով տարբեր միջադեպերի մասին ու նոր այլ պետությունների բանակում առկա վիճակի վերաբերյալ եզրակացություններ անեն:
Հիշեցնենք, որ Մարտի 17-ին ժամը 17:30-ի սահմանում ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի արևելյան (Ասկերանի) պաշտպանական ուղղությամբ տեղակայված դիրքերից մեկում հակառակորդի կողմից արձակված գնդակից հրազենային մահացու վիրավորում է ստացել ՊԲ ժամկետային զինծառայող, 1991թ. ծնված Ահարոն Արմենի Հայրապետյանը: Դեպքից անմիջապես հետո վիրավորը տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, որտեղ ժամը 18:59-ին մահացել է:

“Sabiroglu continues his mean policy. The Azerbaijani side again spreads misinformation in order to conceal the tragic incident on the contact line. Azerbaijan continues its foul actions constantly keeping the situation strained and trying to demonstrate that the situation in the conflict zone is far from being peaceful,” spokesman of NKR Defense Army Senor Hasratyan told aysor.am commenting upon the report issued by the Azerbaijani Defense Ministry press office.
Note that Azerbaijani Defense Ministry spokesman Eldar Sabiroglu commenting upon NKR Defense Army report on killing of the Armenian soldier said that according to his information, the Armenian soldier was killed in an incident at an Armenian military unit, and they have nothing to do with the killing of the Armenian soldier.
“As to the absurd and invented story of Azerbaijan’s Defense Ministry, Azerbaijan should not wash its dirty linen in public, showing how similar incidents are concealed in their army,” the spokesman said.
S. Hasratyan said that Sabiroglu and others like him had better think of deadly incidents occurring in the Azerbaijani army daily than make conclusions on the situation in the armies of other states.
Soldier of NKR Defense Army Aharon Hayrapetyan, 20, was deadly injured by Azerbaijani army fire on March 17, at 05:30pm at a defensive post dislocated east of the Karabakh-Azerbaijan contact line (Askeran). The soldier was rushed to military hospital where he died at 06:59pm.