16 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժողությամբ ծրագիր` ՀՀ գյուղերի համար
Համաշխարհային բանկի գործադիր տնօրենների խորհուրդը հաստատել է 16 միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարով վարկ` Հայաստանի «Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման և մրցունակության ծրագրի» (ՀԳՌԿՄԾ) համար: Ինչպես հայտնում են ՀԲ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, ծրագրի նպատակը 55 լեռնային համայնքներում արտադրողականությունն ու արոտավայրերի վրա հիմնված անասնապահական տնտեսությունների կայունությունը բարելավելն է` կաթնատվությունն ավելացնելու, արոտավայրերի կառավարումը բարելավելու և տնտեսությունների կողմից անասնապահական մթերքների իրացումը մեծացնելու միջոցով:
Անասնապահական արտադրությունը Հայաստանի լեռնային համայնքներում ապրող մարդկանց համար կանխիկ եկամտի հիմնական աղբյուր է և ապրուստի միջոց: Այս ծրագիրը կօգնի արձագանքել նման գործունեության առջև ծառացած հիմնական, այդ թվում` արոտավայրերի անկայուն կառավարման, թերօգտագործման, հարատևող հիվանդությունների խնդիրներին, ինչպես նաև վերամշակումը և շուկայահանումը սահմանափակող գործոններին:
«Գյուղատնտեսությունը շարունակում է կարևոր ոլորտ լինել Հայաստանի տնտեսության համար և, չնայած վերջին տարիների բազմաթիվ մարտահրավերներին, այն պետք է վերստին աշխուժացնի իր դերն ու նպաստի երկրի տնտեսական աճին և զբաղվածությանը»,- ասում է Ասադ Ալամը` Համաշխարհային բանկի Հարավային Կովկասի երկրների տարածաշրջանային տնօրենը: «Ծրագրի աշխատանքները կենտրոնացած են երկրի առավել չքավոր լեռնային շրջաններում, որտեղ արոտավայրերի դեգրադացիան առավել սուր խնդիր է: Ծրագրից կօգտվեն վեց մարզերի 55 գյուղեր` շուրջ 78,000 ընդհանուր բնակչությամբ»:
Ծրագրի միջոցով կներդրվեն համայնքային արոտավայրերի/կերի վրա հիմնված անասնապահական արտադրության նորարարական գործելակերպեր այն գյուղերում, որոնք կընտրվեն` ելնելով արոտավայրերի ռեսուրսների կայուն օգտագործման միջոցով իրենց անասնապահական արտադրությունը բարելավելու նրանց շահագրգռվածությունից: Ծրագիրը կօգնի բարելավել արոտավայրերի կառավարումը` ենթակառուցվածքներում, համայնքային գյուղատնտեսական ձեռնարկություններում և հարակից օժանդակ ծառայություններում կատարվելիք ներդրումների միջոցով: Ավելի կարևոր է այն, որ ներդրումները կուղղվեն արոտավայրեր օգտագործող ընկերակցությունների` համայնքային արոտավայրերի ռեսուրսների կառավարման համար ստեղծված համընդհանուր կոոպերատիվների միջոցով:
«Արոտավայրերի առավել ռացիոնալ օգտագործման և կենդանիների` ավելի լավ կերակրման շնորհիվ կբարձրանա արտադրողականությունը և ընդհանուր արդյունավետությունը, և ըստ այդմ էլ հայկական մթերքները շատ ավելի շահեկան վիճակում կլինեն տեղական շուկան մատակարարելու և տարածաշրջանում մրցունակ լինելու առումով»,- ասում է Դոյնա Պետրեսկուն` Համաշխարհային բանկի ծրագիրը նախագծող թիմի ղեկավարը: «Ծրագիրը կօժանդակի այս փոփոխություններին, և եկամուտներ գոյացնող մի շարք միջոցառումների միջոցով կաճեն զուտ եկամուտները»:
«Ես կկարևորեի երկարաժամկետ բնապահպանական օգուտները»,- ասում է Ժան Միշել Հապին` Համաշխարհային բանկի Երևանի գրասենյակի տնօրենը: «Ծրագիրը բնապահպանական օգուտներ կապահովի արոտավայրերի կայուն կառավարման, անասնապահական տնտեսությունների և համայնքային անասնաբույժների կողմից թափոնների կառավարումը բարելավելու, ինչպես նաև գյուղական համայնքների շրջանում ֆերմերների հաջողված փորձը տարածելու միջոցով: Ակնկալվում է, որ արոտավայրերի կառավարման պլանները կներառեն թիրախային արոտավայրերի դեգրադացիայի խնդիրները, վերջ կդնեն արտադրողականության կորուստներին և կամրապնդեն կենսաբազմազանության պահպանումը Հայաստանի ալպիական գոտում»:
ՀԳՌԿՄ ծրագիրը հիմնվում է Հայաստանում և այլ անցումային տնտեսություններում գյուղատնտեսության, գյուղական զարգացման, արոտավայրերի և անասնապահական կառավարման և համայնքների մասնակցային զարգացման ոլորտներում Համաշխարհային բանկի փորձի և հաջողությունների վրա:
Ծրագրի ընդհանուր ֆինանսավորումը 21.33 միլիոն ԱՄՆ դոլար է, որից 5.33 միլիոն ԱՄՆ դոլարը ֆինանսավորելու է Հայաստանի կառավարությունը: ՄԶԸ վարկն ունի 20 տարվա մարման, այդ թվում` 10 տարվա արտոնյալ ժամկետ:
1992 թվականին Համաշխարհային բանկին և 1993 թվականին ՄԶԸ-ին անդամակցելուց հետո` Հայաստանին տրամադրված ընդհանուր միջոցները կազմում են մոտավորապես 1,449 միլիոն ԱՄՆ դոլար:

US$ 16 million credit for Armenian villages
The World Bank Board of Executive Directors today approved a US$ 16 million credit for the Community Agricultural Resource Management and Competitiveness (CARMAC) Project for Armenia, WB press office reports.
This Project is designed to improve productivity and sustainability of pasture-based livestock farms in 55 mountainous communities by increasing milk production, improving pasture management, and enhancing farm sales of livestock products.
For the women and men living in Armenia’s mountainous communities, livestock production is the main source of cash income and livelihood. The CARMAC project will help address key constraints facing these activities, including unsustainable pasture management and underutilization, persistent diseases, processing and marketing constraints.
“Agriculture continues to be a key sector for the Armenian economy, and notwithstanding the numerous challenges of the recent years, it has to revitalize its role and contributions to the country’s economic growth and employment,” says Asad Alam, World Bank Regional Director for the South Caucasus Countries. “Project activities are clustered in the poorer mountainous areas of the country, where pasture resource degradation is acute. Overall, 55 villages in six regions with a total population of around 78,000 will benefit from the Project.”
The Project will introduce innovative community-based pasture/fodder-based livestock production practices. Villages will be selected based on their interest in improving their livestock production through sustainable use of pasture resources. The Project will also help improve pasture management, through investments in infrastructure, community level agri-business, and related support services. Most importantly, the investments will be channeled through pasture user associations – all-inclusive co-operatives created for the management of community pasture resources.
“Productivity increases will be the result of a more rational use of pastures and better feeding, and will boost overall efficiency, so that Armenian products will be in a better position to supply the domestic market and to compete regionally,” says Doina Petrescu, Task Team Leader of the World Bank Team that designed the Project. “The Project will support these changes and increase net income through a range of income-generating measures.”
“I would highlight the long-term environmental benefits,” says Jean-Michel Happi, the World Bank Country Manager for Armenia. “The Project will have environmental benefits through sustainable pasture management, improved waste management from animal farms and community veterinarians, as well as dissemination of good farming practices among rural communities. Development and implementation of pasture management plans are expected to capture degradation of target pastures, reverse productivity losses, and boost biodiversity conservation in the alpine zone of Armenia.”
The CARMAC Project builds on the World Bank experience and successes in agriculture, rural development, pasture and livestock management, and participatory community development in Armenia and other transition economies.
Total financing of the Project is US$ 21.33 million, of which the Government of Armenia will finance US$ 5.33 million. The IDA credit carries a maturity of 20 years including a grace period of 10 years.
Since joining the World Bank in 1992 and IDA in 1993, the total IDA and IBRD commitments to Armenia amount to US$ 1, 449 million.