Երկրի ղեկավարն այցելեց «Բանդիվան կաթ» ՍՊԸ
Այսօր Շիրակի մարզ կատարած աշխատանքային այցի ժամանակ ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց Շիրակի մարզի Ամասիա շրջանի Բանդիվան համայնքում գտնվող «Բանդիվան կաթ» ՍՊԸ:
Ինչպես հաղորդում է Aysor.am-ի թղթակիցը, երկրի ղեկավարը ծանոթացավ ընկերության աշխատանքներին:
Լրագրողների հետ զրույցում գործարանի տնօրեն Էդիկ Մովսիսյանը նշեց, որ ընկերությունը 2007-ից զբաղվում է կաթի վերամշակմամբ, արտադրում է կարագ, պանիր, կաթնաշոռ:
«Արտադրում ենք շուրջ 22 տեսակի պանիր: Նախատեսվում է նաև մոտ ապագայում նոր արտադրատեսակներ շուկա հանել, որոնց թվում կլինեն թանը ու թթվասերը», - ասաց գործարանի տնօրենը:
Է. Մովսիսյանը տեղեկացրեց նաև, որ կաթը մթերում են Ամասիայի և Աշոցքի տարածաշրջանի 10-15 գյուղի շուրջ 140 տնտեսություններից:
Նշենք նաև, որ ընկերությունն օրական մշակում է շուրջ 1000 լիտր կաթ: Գործարանում աշխատում են շրջակա համայնքների 35 բնակիչ, իսկ տնօրենի խոսքերով, կաթը մթերվում է լիտրը 145 դրամով:

Head of the country visited “Bandivan Milk” LLC
Today on his working visit to Shirak region RA president Serzh Sargsyan visited “Bandivan Milk” LLC situated in Amasia.
As the Aysor.am correspondent reported the head of the country got acquainted with the works of the company.
The head of the factory Edik Movsisyan mentioned in the interview with the journalists that the company is engaged in cultivation of the milk since 2007 and produces butter, cheese, curd cheese.
“We produce around 22 types of cheese. New kinds of products are going to be taken out to the market, in the number of which will be the sour cream and yogurt,” the head of the factory said.
E. Movsisyan mentioned that the milk is being produced in 140 facilities from 10-15 villages in Ashotsk and Amasia regions.
The company cultivates around 1000 liter milk daily. 35 inhabitants from the surrounding communities work in the factory and according to the director one liter of the milk costs 145 AMD.