Մայրաքաղաքի հրապարակները կհսկվեն տեսախցիկներով
Մայրաքաղաքի 10 հասարակական վայրերում մինչև 2011թ. առաջին կիսամյակի ավարտ տեսախցիկներ կտեղադրվեն: Այս մասին այսօր հրավիրած ասուլիսում ասաց Երևան քաղաքի վարչության պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Ներսես Նազարյանը:
Նրա խոսքով` տեսախցիկները հիմնականում կտեղադրվեն հրապարակներում` Հանրապետության հրապարակում, Գարեգին Նժդեհ հրապարակում, Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, Մատենադարանի հարակից տարածքում և Մաշտոցի պողոտայի որոշ մարդաշատ հատվածներում:
Ն.Նազարյանը նշեց, որ  տեսախցիկների տեղադրումը Կենտրոն համայնքում պայմանավորված է առաջին հերթին նյութական միջոցների սղությամբ, քանի որ ֆինանասկան վարչությունը հաշվարկել է, որ դրանք ողջ քաղաքով տեղադրելը բավական թանկ արժէ, ինչպես նաև մարդաշատ վայրերում հանցագործությունների շատությամբ:
«Տեսախցիկների դրական կողմը կլինի այն, որ հանցագործություն կատարող անձանց, ովքեր կարող էին խուսափել ոստիկան չլինելու պատճառով, հեշտությամբ կբացահայտենք, ինչպես նաև կֆիքսենք ոստիկան-ժողովուրդ շփումը»,- ասաց նա` չնշելով, թե մեկ տեսախցիկը որքան արժե:
Վարչության պետը նշեց նաև, որ տեսախցիկները նկարելու են 24 ժամ ու ինքը չի կարող նշել տեղադրվելիք տեսախցիկների քանակը:

На площадях Еревана будут установлены камеры внешнего наблюдения
На десяти площадях Еревана до конца первого полугодия 2011 года будут установлены камеры внешнего наблюдения, сообщил сегодня журналистам начальник полиции города Еревана, генерал-майор Нерсес Назарян.
По его словам, видеокамеры в основном будут установлены на площади Республики, площади Гарегина Нжде, площади Шарля Азнавура, на прилегающей к Матенадарану территории и многолюдных участках проспекта Маштоца.
Н.Назарян отметил, что установка видеокамер в общине Кентрон в первую очередь обусловлена недостатком финансовых средств. Начальник полиции сообщил, что согласно подсчетам, их установка по всему городу довольно дорогое удовольствие, а большая часть преступлений обычно совершается в многолюдных местах.
«Положительная сторона установки камер наблюдения в том, что лица, совершившие преступление и избегавшие ответственности из-за отсутствия сотрудников полиции, будут уже с легкостью выявляться, кроме того, камеры будут фиксироваться также контакты между полицейскими и жителями», - сказал Н.Назарян.
Начальник полиции не уточнил стоимость видеокамер, сообщив, что камеры внешнего наблюдения будут снимать в течение 24 часов. «Чем больше камер мы установим, тем больше мы выиграем», - заключил Н.Назарян.