Կայացավ ՀՀ-ում գործող դոնոր կազմակերպությունների հանդիպումը
Այսօր կայացավ Հայաստանում գործող դոնոր կազմակերպությունների 2011թ. անդրանիկ հանդիպումը` ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության և ՀՀ-ում ՄԱԿ-ի գրասենյակի համանախագահությամբ:
ՄԱԶԾ հասարակայնության հետ կապերի բաժնի փոխանցմամբ` հանդիպման նպատակն էր Հայաստանում գործող դոնոր կազմակերպությունների հետ քննարկել Հայաստանի Կայուն զարգացման ծրագրի վերանայման, արտահանման խթանման, դոնոր կազմակերպությունների հետ համագործակցության ուղղությունների և ձևաչափի ճշգրտման ու համակարգման մի շարք հարցեր:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն իր խոսքում մասնավորապես նշեց. «Թեև Կայուն զարգացման ծրագրում դրված ռազմավարական ուղղությունները պահպանում են իրենց արդիականությունը, այնուամենայնիվ անհրաժեշտություն է առաջանում ճշգրտելու մեկնարկային պայմանները, քաղաքականության իրականացումից ակնկալիքներն ու դրանց արդյունավետության գնահատման ցուցիչները: Ելնելով նշված հանգամանքներից` Հայաստանի Հանրապետության կառավարությունը` ի դեմս էկոնոմիկայի նախարարության, նախաձեռնում է Կայուն զարգացման ծրագրի վերանայման գործընթացը: Իսկ այդ գործում, բացի քաղաքացիական հասարակության ինստիտուտներից, մեծ դերակատարում կունենան նաև Հայաստանում ներկայացված դոնոր կազմակերպությունները և միջազգային կառույցները»:
Օրակարգի երկրորդ հարցի` արտահանման խթանման առնչությամբ ծավալված քննարկման ժամանակ Տիգրան Դավթյանը նշեց, որ այդ ուղղությամբ ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարությունը մշակում է արտահանման վրա հիմնված արդյունաբերության քաղաքականության ռազմավարություն և այս գործում ևս ակնկալվում է, որ նախարարության հիմնական գործընկերներ կհանդիսանան Հայաստանում ներկայացված դոնոր կազմակերպությունները` մասնավորապես տնտեսության զարգացմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնող կառույցները (WB, GTZ, USAID, UNDP և այլն):
Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող, ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցիչ Դաֆինա Գեռչևան կարևորեց նոր ձևաչափով դոնոր կազմակերպությունների տարվա առաջին հանդիպումը: Այն աներկբայորեն վկայում է կառավարության առավել շահագրգիռ ներգրավվածության մասին դոնոր կազմակերպությունների գործունեության համակարգման գործում: Նշյալ գործընթացը կնպաստի դոնոր կազմակերպությունների գործունեությունն ավելի արդյունավետ դարձնելուն` ազգային առաջնահերթություններից բխող:
Դաֆինա Գեռչևան նաև կարևորեց այս տարվա փետրվարին Հայաստանի կողմից առաջին անգամ «Օգնության արդյունավետության Փարիզի հռչակագրի մոնիտորինգին» մասնակցության հանգամանքը: Միջազգաին հանրության կողմից այն ընկալվում է որպես Հայաստանի կառավարության և դոնոր համայնքի համատեղ ներգրավվածության դրսևորում միջազգային մակարդակով ընթացող համապատասխան գործընթացներին:

Ministry of Economy, donor community discuss priorities for 2011
Today, the first donor coordination meeting in 2011 took place, co-chaired by the Armenian Ministry of Economy and the UN Office in Armenia, UNDP press office reported.
The main objective of the meeting was to discuss with donor organizations operating in Armenia the review of the Republic of Armenia Sustainable Development Program (SDP), export promotion issues as well as enhancement of the framework and areas of cooperation and coordination with donor organizations.
In his opening remarks, Tigran Davtyan, Armenian Minister of Economy, in particular, noted: “Although the main strategic directions in the Sustainable Development Program are still relevant, nonetheless it is necessary to address the main provisions, the expectations from the policy implementation and assessment indicators of its effectiveness. Taking this into consideration, the Government of Armenia, on behalf of the Ministry of Economy, has initiated the SDP review process. Accordingly, donor organizations and international structures present in Armenia have a significant role to play, in addition to civil society institutions.”
During the discussion on the second agenda item related to export promotion, Tigran Davtyan noted that the Ministry of Economy is currently drafting an export-oriented strategy on industrial policy and, in this respect, it is expected that donor organizations in Armenia, in particularly those contributing to the development, such as WB, GTZ, USAID, UNDP, will be the main partners of the ministry.
UN Resident Coordinator, UNDP Resident Representative in Armenia Dafina Gercheva highlighted the importance of the first donor coordination meeting in the upgraded format. “This unequivocally testifies to the government’s willingness to further engage in the donor coordination process, which will increase the donor coordination efficiency deriving from national priorities,” she said.
Dafina Gercheva also attached significance to the first-ever participation of Armenia in the “Survey on monitoring of Paris Declaration on aid effectiveness.” The international community perceives it as a manifestation of joint engagement of the Government of Armenia and donor community in relevant global donor coordination processes.