Մոսկվայի մետրոյում ահաբեկչություն է իրականացրել նաև Հ.Մագոմեդովը
Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեն պարզել է Մոսկվայի մետրոպոլիտենի «Լուբյանկա» և «Պարկ կուլտուրի» կայարաններում ահաբեկչություն իրականացրած վերջին մասնակցի ինքնությունը: Այս մասին «Ինտերֆաքս» լրատվական գործակալությանը հաղորդել է ՔԿ ներկայացուցիչ Վլադիմիր Մարկինը:
«Ահաբեկչություններ իրականացնողը հայտնի է, դա 22-ամյա Դաղստանի քաղաքացի Հուսեն Մագոմեդովն է: Ըստ քննիչների տվյալների, հենց նա է ուղեկցել Շարիպովա և Աբդուլաևա մահապարտ-ահաբեկիչներին Մոսկվա, ինչպես նաև կառավարել նրանց գործողությունները հենց ահաբեկչության օրը»,- ասել է Վ. Մարկինը:
Նա ընդգծել է, որ Մագոմեդովին առաջադրվել է մեղադրանք` ահաբեկչական գործողություն իրականացնելու հոդվածով:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Մագոմեդովը փախուստի է դիմել, քննիչի միջնորդությամբ, դատարանի որոշմամբ, նրա նկատմամբ որպես պատժամիջոց սահմանվել է կալանք, նաև` հայտարարվել միջազգային հետախուզում»,- ասել է Մարկինը:

Установлен последний исполнитель терактов в московском метро
Следственный комитет РФ установил личность последнего соучастника двух терактов, совершенных год назад на станциях московского метрополитена «Лубянка» и «Парк культуры», сообщил официальный представитель ведомства Владимир Маркин агентству Интерфакс.
«Установлен исполнитель терактов - 22-летний уроженец республики Дагестан Гусен Магомедов. По данным следствия, именно он сопровождал террористок-смертниц Шарипову и Абдуллаеву из города Кизляра в Москву, а также руководил их действиями непосредственно в день совершения терактов», - сказал В.Маркин .
Он отметил, что следствием вынесено постановление о предъявлении Г.Магомедову обвинения в совершении террористического акта.
«В связи с тем, что Магомедов скрылся, по ходатайству следователя судом в отношении него заочно избрана мера пресечения в виде заключения под стражу, он объявлен в международный розыск», - сказал представитель СК РФ.