Պետդեպը պատժամիջոցներ է սահմանել «Բելոռուսնեֆտ»-ի նկատմամբ
ԱՄՆ-ն պատժամիջոցներ է սահմանել «Բելոռուսնեֆտ» ընկերության հանդեպ` Իրանի հետ համագործակցության համար: Այդ մասին, ըստ ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի, ասված է ԱՄՆ պետքարտուղարության տարածած հողորդագրության մեջ:
«Պետքարտուղարությունը պատժամիջոցներ է սահմանում պետական էներգետիկ ընկերություն «Բելոռուսնեֆտ»-ի հանդեպ` համաձայն Իրանի դեմ պատժամիջոցների օրենքի», - նշված է Պետքարտուղարության հաղորդագրությունում:
Ինչպես լրագրողներին պարզաբանել է Պետդեպի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարկ Տոները, պատժամիջոցները կսահմանափակեն «Բելոռուսնեֆտ»-ի մուտքը ամերիկյան շուկա:
«Դա զերծ կպահի այլ ընկերություններին իրանցիների հետ էներգետիկ ոլորտում համագործակցությունից, որովհետև նրանք ընտրության առջև կկանգնեն` Իրանո՞ւմ բիզնես ծավալել, թե ԱՄՆ-ո՞ւմ», - հայտարարել է Տոները:
Պետդեպի պաշտոնյան նաև նշել է, որ պատժամիջոցները, մասնավորապես, արգելում են «Բելոռուսնեֆտ»-ին վարկեր ստանալ ԱՄՆ Էքսիմբանկից, ինչպես նաև մասնավոր բանկերից: Բացի այդ, ԱՄՆ կառավարությունը այսուհետ չի կարողանա բելոռուսական ընկերությանը ապրանքների արտահանման լիցանզիա տրամադրել:

U.S. imposes sanctions on Belarusneft for cooperation with Iran
The United States has imposed sanctions on the Belarusian state energy company, Belarusneft, for cooperation with Iran, the Department of State announced on Tuesday, according to ITAR-TASS.
State Department spokesman Mark Toner said the U.S. move bars Belarusneft from receiving aid from the U.S. Export-Import Bank, from obtaining U.S. government export licenses, from getting private U.S. bank loans of more than $10 million in any 12-month period and from winning U.S. government contracts, Reuters reported.
The spokesman said he was not aware of Belarusneft having any such loans or any intent of getting into the U.S. market but he said the sanctions would prevent it from doing so in the future and deter other companies from Iranian investments.
"They limit the company's ability to access the U.S. market and, even if they don't have any U.S. commercial activities at present, they will limit their options to operate in the U.S. in the future," Toner told reporters at his daily briefing.