«Մինչև երկիրը չձերբազատվի կոռուպցիայից` չի զարգանա»
«Մինչև երկիրը չձերբազատվի կոռուպցիայից` չի զարգանա»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Վաճառականների Միություն» ՀԿ-ի նախագահ Ցոլվարդ Գևորգյանը` նշելով, որ մեղավոր են թե՛ չինովնիկները, թե՛ գործարարը, որի համար օրվա հաց վաստակելը դարձել է կյանքի իմաստ:
Նրա խոսքով, ժամանակին գործարարներն իրենց շահերը պաշտպանում էին դատարաններում: Մինչև 2004 թ. ՀԿ-ն 54 դատական հայցեր է պաշտպանել դատրաններում և ոչ մի պարտություն չի կրել: Գործարարը գիտեր, որ դատարանում արդարադատություն կգտնի, մինչդեռ այժմ վերացվել են տնտեսական դատարանները, որոնք արագ և օպերատիվ լուծումներ էին տալիս հարցերին: Ց. Գևորգյանը նշեց, որ 2009 թ. դեկտեմբերից մի դատական գործընթացի են հետամուտ, որը մինչև հիմա չի ավարտվել և շարունակվում է: Դատերը տեղի են ունենում 4-5 ամիսը մեկ անգամ, քանի որ վարչական դատարանը գերծանրաբեռնված է:
Ց. Գևորգյանի խոսքով, թեև կառավարությունը որոշել է փոքր ու միջին բիզնեսին ազատել ստուգումներից, բայց երբեմն ՀԿ-ում ահազանգեր են ստացվում, որ գալիս և գործարարներին անհանգստացնում են
Անդրադառնալով բացօթյա առևտրականների խնդրին` Ց. Գևորգյանը նկատեց. «Մայթերը պետք է մաքրվեն: Դրանում ոչ մի խոսք: Բայց պետք է ժամանակ տրվեր` առևտրականներին իրենց հոգսերը հոգալու համար»:
Հարկային փոփոխությունները դրական գնահատելով` Ց. Գևորգյանը հարցադրում արեց` արդյոք կկիրառվե՞ն: Նրա խոսքով, առանց հսկիչ դրամարկղային կտրոնի չի կարելի աշխատել, բայց դա «չի վերաբերվում տանիք ունեցողներին»:

Мнение: Пока страна не избавится от коррупции – развития не будет
Пока в Армении не избавятся от коррупции, страна не сможет развиваться, заявила сегодня журналистам председатель Союза купцов Армении Цолвард Геворкян. Она отметила, что в этом порочном явлении виновны как чиновники, так и предприниматели, для которых заработать хлеб насущный стало смыслом жизни.
Как сообщила Ц.Геворкян, в свое время предприниматели защищали свои интересы в судах, поскольку знали, что найдут там справедливость. До 2004 года общественная организация защищала интересы бизнеса в 54 судебных исках и ни один не проиграла. Однако были ликвидированы экономические суды, которые давали быстрые и оперативные решения вопросам. Ц.Геворкян отметила, что с декабря 2009 года прослеживает один судебный процесс, который до сих пор не завершился. Судебные заседания созываются раз в 4-5 месяцев, поскольку административный суд перегружен.
Как отметила Ц.Геворкян, несмотря на то, что правительство решило освободить малый и средний бизнес от проверок, в общественную организацию поступают сигналы о том, что предпринимателей, тем не менее, беспокоят.
Обратившись к вопросу уличной торговли, Ц.Геворкян отметила: «Тротуары должны быть очищены. Об этом не может быть и речи. Однако нужно было дать время торговцам, чтобы они смогли уладить свои проблемы».
Оценив положительно налоговые изменения, Ц.Геворкян при этом выразила сомнение относительно того, будут ли они применяться. По ее словам, нельзя работать без чеков контрольно-кассовых аппаратов, однако это правило не относиться к тем, кто «имеет крышу».