«Մինչև երկիրը չձերբազատվի կոռուպցիայից` չի զարգանա»
«Մինչև երկիրը չձերբազատվի կոռուպցիայից` չի զարգանա»,- այսօր ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց «Վաճառականների Միություն» ՀԿ-ի նախագահ Ցոլվարդ Գևորգյանը` նշելով, որ մեղավոր են թե՛ չինովնիկները, թե՛ գործարարը, որի համար օրվա հաց վաստակելը դարձել է կյանքի իմաստ:
Նրա խոսքով, ժամանակին գործարարներն իրենց շահերը պաշտպանում էին դատարաններում: Մինչև 2004 թ. ՀԿ-ն 54 դատական հայցեր է պաշտպանել դատրաններում և ոչ մի պարտություն չի կրել: Գործարարը գիտեր, որ դատարանում արդարադատություն կգտնի, մինչդեռ այժմ վերացվել են տնտեսական դատարանները, որոնք արագ և օպերատիվ լուծումներ էին տալիս հարցերին: Ց. Գևորգյանը նշեց, որ 2009 թ. դեկտեմբերից մի դատական գործընթացի են հետամուտ, որը մինչև հիմա չի ավարտվել և շարունակվում է: Դատերը տեղի են ունենում 4-5 ամիսը մեկ անգամ, քանի որ վարչական դատարանը գերծանրաբեռնված է:
Ց. Գևորգյանի խոսքով, թեև կառավարությունը որոշել է փոքր ու միջին բիզնեսին ազատել ստուգումներից, բայց երբեմն ՀԿ-ում ահազանգեր են ստացվում, որ գալիս և գործարարներին անհանգստացնում են
Անդրադառնալով բացօթյա առևտրականների խնդրին` Ց. Գևորգյանը նկատեց. «Մայթերը պետք է մաքրվեն: Դրանում ոչ մի խոսք: Բայց պետք է ժամանակ տրվեր` առևտրականներին իրենց հոգսերը հոգալու համար»:
Հարկային փոփոխությունները դրական գնահատելով` Ց. Գևորգյանը հարցադրում արեց` արդյոք կկիրառվե՞ն: Նրա խոսքով, առանց հսկիչ դրամարկղային կտրոնի չի կարելի աշխատել, բայց դա «չի վերաբերվում տանիք ունեցողներին»:

“Country will not develop until it gets rid of corruption”
“The country will not develop until it gets rid of the corruption,” the president of the “Trade Union” NGO Tsolvard Gevorgyan and added that both the placemen and the businessmen are guilty for who earning bread has become the meaning of his life.
According to her before the businessmen defended their interests in courts. 54 cases were defended by the NGO till 2004 and none of them were failed. The businessmen new that the court will be just, however the economic courts which could give quick and operative solutions to the problems are abolished now. Gevorgyan mentioned that since 2009 they are engaged in a judicial process which is not finished yet and still continues. The trails are held once in 4-5 months as the Administrative Court is overloaded.
According to the speaker though the government has decided to set the small and medium business free of checking, the NGO gets alarms that the businessmen are being bothered.
Coming to the problem of the open air merchants Ts. Gevorgyan noticed that “The pavements should be clean. There is no doubt about it. But they were to give some time to the merchants to care their needs.”
Ts. Gevorgyan assessed positively the tax changes and posed a question whether those changes will be used. According to her the works shouldn’t be conducted without the control cash coupons, but “it doesn’t refer to those who have a roof.”
He called on the citizens to demand their control cash coupons regardless whether it will win or not.