Ահմադինեժադ. Բուշերում ճապոնական աղետը չի կրկնվի
Իրանի նախագահ Մահմուդ Ահմադինեժադը երեկ համոզմունք է հայտնել, որ Իսլամական Հանրապետությունում ռուս մասնագետների կողմից կառուցվող Բուշերի ԱԷԿ-ին ճապոնական աղետի կրկնողությունը չի սպառնում:
«Որքան ինձ հայտնի է, «Ֆուկուսիմա» ԱԷԿ-ում ավերվածությունները տեղի էին ունեցել ոչ թե երկրաշարժի, այլ ցունամիի հետևանքով: Ալիքների բարձրությունը գերազանցում էր 14 մետրը, իսկ արագությունը ժամում 800 կիլոմետր էր կազմել: Կարելի է պատկերացնել, թե ինչ ահավոր հարված էր հասցված», - ըստ ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ի` ասել է Իրանի նախագահը:
Նրա խոսքով` Պարսից ծոցում նման աղետի կրկնողությունը, «որտեղ մենք ականատես չենք եղել ցունամիի, խիստ անհավանական է»:
«Բացի այդ, «Ֆուկուսիման» կառուցվել է 40-50 տարվա վաղեմության տեխնոլոգիաներով, այն ժամանակ, որ ռուսների կողմից Բուշերում ԱԷԿ-ը կառուցվում է ժամանակակից տեխնոլոգիաներին, Ատոմային էներգիայի հարցերով միջազգային գործակալության կողմից հաստատված չափորոշիչներին և անվտանգության պահանջներին համապատասխան: Չեմ կարծում, որ Բուշերում կարող է նման բան տեղի ունենալ», - ընդգծել է ԻԻՀ նախագահը:
Նա տեղեկացրել է, որ Իրանի առաջին ԱԷԿ-ը «գտնվում է շահագործման հանձնելու նախաշեմին, լուծվում են վերջին տեխնիկական խնդիրները:

Ахмадинежад: Повторения японской трагедии в Бушере не будет
Президент Ирана Махмуд Ахмадинежад уверен в том, что повторение японской трагедии строящейся в Исламской Республике российскими специалистами Бушерской АЭС не угрожает. Как сообщает Прайм-ТАСС со ссылкой на ИТАР-ТАСС, об этом он заявил на состоявшейся накануне в Тегеране пресс-конференции.
«Насколько мне известно, разрушения на АЭС «Фукусима» стали следствием не столько землетрясения, сколько цунами. Высота волны превышала 14 метров, а ее скорость составляла около 800 км в час. Можно себе представить, какой страшной силы был нанесен удар», - сказал иранский президент.
По его мнению, повторение подобного бедствия в зоне Персидского залива, «где мы не были свидетелями цунами, представляется крайне маловероятным».
«Кроме того, «Фукусима» строилась по технологиям 40-50-летней давности, в то время как сооружение АЭС в Бушере ведется российскими специалистами в соответствии с самыми современными технологиями, с соблюдением норм и требований безопасности Международного агентства по атомной энергии. Не думаю, что в Бушере может произойти что- либо подобное», - подчеркнул президент ИРИ. Он сообщил, что первая в Иране АЭС «находится накануне пуска, решаются последние технические вопросы».
М.Ахмадинежад выразил японскому народу искренние соболезнования в связи с постигшей его бедой и пожелал скорейшей нормализации ситуации, выразив глубочайшее сожаление в связи с тем, что «человеческие потери невосполнимы».