«Հայկական բիզնեսն ընդլայնվում է դեպի Արցախ»
Այսօր Երևանում մեկնարկել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության (ԻՏՁՄ) 11-րդ համագումարը, որին մասնակցում են ՀՀ էկոնոմիկայի փոխնախարար Վահե Դավթյանը, ԼՂՀ տնտեսական զարգացման նախարար Կարեն Եսայանը, ՏՏ ոլորտի, միության անդամ կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Կարեն Եսայանը ողջունեց ԻՏՁՄ գործունեությունը: Ըստ նրա` իրական ձեռքբերումների սկիզբ կարելի է համարել այն, որ անցած անմռանն Արցախի ներկայացուցիչների համար շրջայց կազմակերպվեց հայկական ՏՏ ձեռնարկություններում. «Համոզվեցինք, որ հայ ճարտարագետը կարող է արդյունք ստեղծել, որը գնահատվում է ամբողջ աշխարհում: Հայկական բիզնեսն ընդլայնվում է դեպի Արցախ: Ոչ թե տեղափոխվում է, այլ ընդլայնվում է»,- շեշտեց Արցախի նախարարը:
Նրա խոսքով, դրան նպաստում է Արցախի բիզնես միջավայրը. «Հարկային դաշտը որոշակի նախադրյալներ է ստեղծում, կա 2 կարևոր հիմք` եկամտահարկը, որն ավելի մեղմ է և պրոգրեսիվ չէ` ի տարբերություն ՀՀ-ի, և շահութահարկը, որը նույնպես մեղմ է»:
ԻՏՁՄ նախագահ Հովհաննես Ավոյանը նշեց, որ միությունը որակապես աճ է ունեցել, հետաքրքիր լուծումներ են եղել, շատ ընկերություններ ունեցել են լավ արդյունքներ:
«Կայացան լավ մրցույթներ, օրինակ ռոբոտները, ձևավորվում է մի կրիտիկական զանգված, որ հետաքրքրված է այս ուղղությամբ: Այս տարի միությունը դրեց ևս մի մրցույթի հիմք` խաղերի և մոբայլ ծրագրերի, որը մեկ-երկու տարվա մեջ կդառնա կայացած միջոցառում»,- նշեց Հ. Ավոյանը:
Նրա համաձայն` դրական համագործակցություն է սկսվել ՊՆ հետ, թե ինչպես ՏՏ-ն կիրառել բանակում, որպեսզի մասնագետները ոչ թե կորցնեն իրենց հմտություները, այլ բանակում ևս կիրառեն դրանք, ինչպես նաև հաջող աշխատանքային խումբ է գործում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության հետ:
Համագումարի ժամանակ կընդունվեն ԻՏՁՄ 2011-2013 թթ. ռազմավարությունը և միության 20-ամսյա գործողությունների ծրագիրը:

Армянский бизнес расширяется к Арцаху
Сегодня в Ереване стартовал 11-ый съезд Союза предприятий информационных технологий Армении (UITE), в котором участвуют заместитель министра экономики РА Ваге Давтян, министр экономического развития НКР Карен Есаян, а также представители сферы IT.
Карен Есаян приветствовал деятельность Союза предприятий информационных технологий Армении. Он отметил, что началом реальных достижений можно считать организацию прошлым летом для представителей НКР посещения армянских предприятий информационно-коммуникационных технологий.
«Мы убедились, что армянский инженер может создать продукт, который оценивается во всем мире. Армянский бизнес расширяется к Арцаху. Не переносится, а расширяется», - отметил министр.
По его словам, этому содействует бизнес-среда в Нагорном Карабахе. «Налоговое поле создает некоторые предпосылки: есть два важных фактора – подоходный налог, более мягкий и менее прогрессивный, чем в Армении, и налог на прибыль, который также более мягок».
Председатель UITE Ованнес Авоян отметил, что Союз зафиксировал качественный рост, были найдены интересные решения, многие компании достигли хороших результатов.
«Состоялись хорошие конкурсы, например по роботам, формируется критическая масса, которая заинтересована в этом направлении. В нынешнем году Союз заложил основу еще одному конкурсу – игр и мобильных программ, который в течение 1-2 лет станет состоявшимся мероприятием», - отметил О.Авоян.
По словам О.Авояна, положительное соглашение достигнуто с министерством обороны относительно того, как можно применить информационно-коммуникационные технологии в ВС Армении, чтобы специалисты не теряли свои навыки, а наоборот, применяли бы их в армии.
Отметим, что на съезде будут приняты стратегия UITE на 2011-2013 гг. и 20-месячная программа действий. Предусматривается также членство 3 новых организаций, в случае чего число предприятий Союза достигнет 53.