Լի Չանչուն. «Երջանիկ եմ եղել համտեսել «Արարատ» կոնյակ»
Համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամից հետո Հայաստանը վերականգնում է տնտեսությունը, և տնտեսական զարգացումները դրական միտում ունեն` բարելավվում է ներդրումային միջավայրը: Նման տեսակետ այսօր հայ-չինական գործարար համաժողովի ժամանակ հայտնեց ՉԺՀ Կոմունիստական կուսակցության Կենտրոնական կոմիտեի քաղաքական բյուրոյի մշտական անդամ Լի Չանչունը:
«Մեր գործարար համագործակցությունը լավ միտումներ ունի: Չինաստանը Հայաստանի երկրորդ առևտրային գործընկերն է, և լայն դաշտ կա հարաբերությունները զարգացնելու համար»,- հայտարարեց Լի Չանչունը` ընդգծելով, որ Չինաստանը պատրաստ է Հայաստանի հետ զարգացնել և ընդլայնել համագործակցությունը:
Լի Չանչունը դրական գնահատեց Հայաստանի և Չինաստանի միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքը և նշեց, որ պետք է սերտորեն համագործակցեն նաև Առևտրաարդյունաբերական պալատները` իրավական դաշտն էլ ավելի պարզեցնելու և ներդրումային հնարավորությունները բարելավելու համար:
Չինական պատվիրակության ղեկավարի խոսքով` թեև 2010 թ. ընթացքում առևտրաշրջանառությունը գրեթե կիսով չափ ավելացել է, բայց, ընդհանուր առմամբ, ծավալը քիչ է: Ըստ նրա, Չինաստանի շուկան մեծ է, և չինական կողմը մտադիր է ավելացնել Հայաստանից ներկրումը:
«Երեկ ՀՀ նախագահի անունից կազմակերպված ընդունելության ժամանակ երջանիկ եմ եղել համտեսել «Արարատ» կոնյակ, որ ես երբեք չէի խմել նախկինում: Այն լավն է, բայց չի կարելի գտնել Չինաստանում: Հայկական ընկերությունները պետք է գան Չինաստան և գովազդեն կոնյակը: Չինական համապատասխան կառուցները կօգնեն նրանց դա անել»,- ասաց Լի Չանչունն ու հավելեց, որ նաև փորձել է հայկական խաղող, որը Չինաստանում նույնպես չես գտնի. «Սա ցույց է տալիս, որ գյուղատնտեսության ոլորտում մեծ ներուժ ունենք»:
Լի Չանչունը նկատեց, որ ուղիղ ներդրումները դեռ այնքան էլ շատ չեն և հարկավոր է ավելի շատ ջանքեր ներդրնել այդ ուղղությամբ: Նա վստահություն հայտնեց, որ հայ-չինական հարաբերությունները նոր մակարդակի կբարձրանան:

Ли Чанчунь: Китай намерен увеличить импорт из Армении
После глобального финансово-экономического кризиса Армения восстанавливает экономику государства, и экономические развития имеют позитивную тенденцию. Такую точку зрения высказал сегодня в ходе армяно-китайского бизнес-форума постоянный член политического бюро ЦК КП Китая Ли Чанчунь.
«Наше бизнес-сотрудничество имеет хорошие тенденции. Китай является вторым торговым партнером Армении и для развития отношений есть широкое поле», - заявил Ли Чанчунь, подчеркнув, что Китай готов развивать и расширять сотрудничество с Арменией.
Ли Чанчунь положительно оценил работу армяно-китайской межправительственной комиссии и отметил, что необходимо также тесное сотрудничество между Торгово-промышленными палатами двух стран в направлении уточнения правового поля и улучшения инвестиционных условий.
По словам главы китайской делегации, несмотря на то, что в 2010 году товарооборот между двумя странами увеличился на половину, тем не менее, его объем все еще недостаточен. При этом Ли Чанчунь подчеркнул, что Китай намерен увеличить импорт из Армении.
«Накануне во время организованного президентом Армении приема я попробовал коньяк марки «АрАрАт». Он очень хорошего качества, однако, не представлен в Китае. Армянские компании должны рекламировать этот коньяк в Китае. Соответствующие китайские органы посодействуют им в этом деле», - сказал Ли Чанчунь. Он отметил, что попробовал также армянский виноград, который также трудной найти в Китае: «Это демонстрирует, что в сельском хозяйстве есть большой потенциал».
Ли Чанчунь отметил, что прямых инвестиций пока не очень много и необходимо предпринять усилия в данном направлении. Глава китайской делегации выразил уверенность, что армяно-китайские отношения будут подняты на новый уровень развития.