Փորձագետ. Արցախի ՊԲ-ն արժանի հակահարված կտա Ադրբեջանին
«ԼՂՀ մարտական դիրքերում հակառակորդի կրակից զոհված ցանկացած հայ զինվորի կորուստը մեր բոլորի կարուստն է, որի համար սգում է ողջ ժողովուրդը: Ցանկացած հայ զինվորի համար, ովքեր կանգնելով սահմանին ապահովում են նույն ժողովրդի անվտանգությունը, մտածում են բոլոր հայերը` սկսած Կալիֆորնիայից մինչև Ավստրալիա: Ադրբեջանական բանակի ստորաբաժանումներն իրենց բանակի ներքին խնդիրներից և երկրում տիրող քաղաքական լարված իրադրությունից ժողովրդի ուշադրության շեղման, ավելին` նրանց մշտապես լարված իրադրության մեջ պահելու համար սանձազերծում են նման դավադիր քայլեր: Մշտական արհեստածին պատերազմական վիճակը նաև շատ ներքին հարցեր է լուծում` չհաշված նաև արտաքին քաղաքականության հարցերը,- անդրադառնալով ԼՂՀ ՊԲ մարտական դիրքերից մեկում ադրբեջանցի դիպուկահարի կողմից սպանված երկու զինծառայողների փաստին՝ Aysor.am-ին ասաց ռազմական փորձագետ Արծրուն Հովհաննիսյանը:
Նրա խոսքերով, ադրբեջանական բանակի լկտիության մակարդակի աճի հետ լցվում է նաև բովանդակ հայ ժողովրդի համբերության բաժակը:
«Եթե նրանք այս գործողությունները իրականացնում են հայ ժողովրդին ահաբեկելու համար, ապա չարաչար սխալվում են. մեր երիտասարդները ծառայությունից խուսափելու փոխարեն ավելի շատ վրեժով են լցվում: Ես համոզված եմ, որ Արցախի պաշտպանության բանակի համապատասխան ստորաբաժանումները միանշանակ արժանի հակահարված կտան: Հայկական կողմի հարվածները ևս ժամանակի հետ դառնում են նրանց համար ավելի ցավալի, սակայն այլ հարց է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը կարող է հմտորեն թաքցնել այդ կորուստները կամ անգամ կեղծել տարբեր ժամանակներում և տեղերում զոհված զինվորների ինքնությունը»,- ասաց փորձագետը:
Ըստ Հովհաննիսյանի՝ այստեղ սակայն խնդիրը մնում է նորից միջազգային կազմակերպություններին:
«Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցանկացած նախահարձակ գործողություն պետք է դատապարտվի: Եթե այդ կազմակերպությունները ցանկանում են լուծել Արցախյան հիմնախնդիրը պետք է լինեն անաչառ` ընդհուպ մինչև ցանկացած նախահարձակ գործողություն պիտի դառնա քննարկման առաձին թեմա, որը պետք է մանրամասն վերլուծել և հստակ նշել մեղավորներին»,- ասաց բանախոսը:

NKR Defense Army will give adequate response to Azerbaijan
“Killing of any Armenian soldier by enemy fire at NKR defensive posts is a loss to all of us, the whole people mourns it. All Armenians, from California to Australia, care for Armenian soldiers who defend our borders. The Azerbaijani army constantly makes such provocations in order to distract people’s attention from internal problems faced by their Armed Forces and from the strained political situation in the country. Imitation of warlike situation resolves many domestic problems, let alone foreign policy issues,” military expert Artsrun Hovhannisyan told Aysor.am, commenting upon the killing of two Armenian soldiers at NKR defensive posts by Azerbaijani sniper fire.
According to the expert, Armenian people’s patience is being exhausted, with the Azerbaijani army becoming more and more impudent.
“Azerbaijan is badly mistaken to think that its violent actions can intimidate the Armenian people; the young people in Armenia never avoid military service, they become revengeful instead. I am convinced that the Artsakh Defense Army will give an adequate response to Azerbaijan,” the expert said.
However, it’s up to the international organizations to condemn Azerbaijan’s violence, according to him.
“The international organizations must condemn any aggression by Azerbaijan. If they seek to resolve the Nagorno Karabakh conflict, they must be unbiased, they must separately discuss any act of aggression, making a thorough analysis and saying who is guilty.”