«Nabucco»-ի գործարկումը հետաձգվեց երկու տարով
Երկու տարով` մինչև 2017 թ.-ը, հետաձգվել է «Nabucco» գազատարի գործարկումը, որը կապում է Միջին Ասիան և Մերձկասպյան տարածքը Եվրամիության հետ` շրջանցելով Ռուսաստանը: Այդ մասին, ինչպես հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, նախօրեին հայտարարել է Nabucco-ի շինարարության գծով կոնսորցիումի ղեկավար Ռեյնհարդ Միչեկը:
Իր հերթին Եվրահանձնաժողովի էներգետիկայի գծով հանձնակատար Գյունտեր Էթինգերը պարզաբանել է, որ «տվյալ դադարը պայմանավորված է առաջին հերթին նրանով, որ,  գազատարի սեփականատերերին դեռևս անհրաժեշտ քանակով գազի գնման պայմանագրեր չեն առաջարկվել»: Միաժամանակ նա նշել է, որ «Nabucco»-ի կողմնակիցները «հույսը դնում են Ադրբեջանի վրա»:
Այս հինգշաբթի հայտնի է դարձել, որ 4 հազար կմ երկարության գազատարի արժեքը վերանայվել է, այն աճել է` հասնելով 12-15 մլրդ դոլարի:

Введение в строй газопровода «Набукко» отложено на 2 года
На два года - до 2017 года отложено введение в строй газопровода "Набукко" из Средней Азии и Прикаспия в Евросоюз в обход территории России. Об этом, как сообщает ИТАР-ТАСС, объявил накануне глава консорциума по строительству «Наббуко» Рейнхард Мичек.
В свою очередь комиссар по энергетике Еврокомиссии Гюнтер Эттингер пояснил, что «данная задержка вызвана в первую очередь тем, что пока еще нет в необходимом количестве контрактов на покупку газа по данной магистрали у его производителей». При этом он отметил, что сторонники «Набукко» «возлагают надежды на Азербайджан».
В минувший четверг стало известно, что стоимость газопровода длинною в 4 тыс км, пересмотрена в сторону повышения до 12–15 млрд евро.
Запланированная мощность газопровода, подготовка к строительству которого ведется с 2002 года, составляет 31 млрд кубометров газа в год.