Շուշիի հաղթանակը` զոհի բարդույթից ձերբազատվելու առաջին քայլ
«Խրամատներում 3 ընկեր իրար հետ նստած էինք: Էն կողմից կրակում են, էս կողմում 3 հոգի, ճար չկա` ավտոմատներով չես կարող գնդացիրների դեմ կռիվ տաս: Տղաներից մեկը ձեռքը տարավ գրպանը, մի ծիրանի կուտ գտավ, կծեց, տվեց մյուսին, հետո` մյուսին, երեքով միասին մի կուտ կերան: Մեկը ես էի, հետո ֆիքսեցինք, որ ամեն-ինչ այդպես ենք անում` 3 մասի ենք կիսում ցավն էլ, ուրախությունն էլ, ամեն-ինչն էլ...»,- Aysor-ի հետ զրույցում իր հուշերը կիսեց ղարաբաղյան ազատամարտի մասնակից, հեղինակ-կատարող Վախթանգ Հարությունյանը:
Կարևորելով Շուշիի հաղթանակը` Վ. Հարությունյանն ասաց. «Մեր ազգը զոհի մեծ բարդույթ ունի: Շուշիի ազատագրումը և Շուշիի հաղթանակը բարդույթից ձերբազատվելու առաջին քայլն է: Իզուր չէ, որ այդ հաղթանակը շատ է արժևորվում, որովհետև դա միայն Ղարաբաղն ազատագրելու, Ղարաբաղը միացնելու խնդիրը չի լուծել, այն ազգային մտածելակերպի մեջ մեծ բեկում մտցրեց` հեռացնելու մեզ այն մտքից, որ մենք միշտ զոհ ենք, թույլ ենք, և դրանով հավաստելով, որ մենք այս հողի տերն ենք: Դա է ամենամեծ միտքը, որ կապված է Շուշիի հետ»:
Վ. Հարությունյանի խոսքով, որքան շատ այդ հաղթանակը որպես գաղափարախոսության հենք օգտագործենք, այնքան մեր ազգը շուտ կազատվի ցեղասպանական բարդույթից:
Վ. Հարությունյանը նշեց, որ այսօր միտում կա հայրենասիրության մասին խոսել ամենուրեք, բայց, ցավոք սրտի, իրականությունը շատ ավելի կեղծ արժեհամակարգի վրա է կառուցված. «Իսկական հայրենասիրությունը սկսվում է այբբենարանից, նրանից, որ մարդը դրսում աղբը չի թափում գետնին, հայեցի խոսք արտաբերելուց, լեզվամտածելակերպը պահպանելուց, օտարամոլությունից ձերբազատվելուց, սեփական արմատների ճանաչումից, պատմական հիմքերը գտնելուց, մեր տեղը գտնելուց, մեր պապերի ժառանգությունը մեր մեջ զգալուց, մեր գենոֆոնդը արթուն պահելուց: Իսկ ազգային պատկանելությունը չգիտակցող ազգն արդեն դառնում է ժողովուրդ»:

Victory in Shushi: first step to get rid of inferiority complex
“We were three friends sitting in trenches. They were shooting from the other side while on this side 3 people were sitting, there was no way out, it is impossible to fight against the machineguns by the guns. One of the guys put his hand into his pockets, found there an apricot stone bit it and gave it to one of the guys, then the other one. They ate the apricot stone together. I was one of the guys, then we noticed that we do everything in the same way, we share the everything, happiness and the pain together…” Vaghtang Harutyunyan, participate of the liberation war told today during the interview with Aysor.am.
Attaching importance to the victory in Shushi V. Harutyunyan said, “Our nation has an inferiority complex of a victim. Victory in Shushi and liberation is the first step of getting rid of that complex. It is not in vain that the victory is evaluated, as it has not solved the problem of liberating or uniting Karabakh, it is caused changes in the national mentality taking us away from the idea that we are always victims, we are week and thus assuring that we are the owners of this land. This is the biggest idea that is related with Shushi.”
According to V. Harutyunyan sooner we make this victory ideological base sooner our nation will get rid of the Genocidal complex.
V. Harutyunyan mentioned that we speak about patriotism everywhere, however, unfortunately the reality is based on more fake bases; “The real patriotism starts with the abc-book, from the rule that the person shouldn’t throw the garbage out on the street, speaking in Armenian, preserving the language, recognizing your own roots, finding the historical bases, finding our place, feeling the heritage of our grandparents in ourselves, keeping our genofond awake. The nation that doesn’t realize it nationality becomes people.”