ԱՄՀ ղեկավարը հրաժարական է տվել
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ղեկավար Դոմինիկ Ստրոս-Կանը հրաժարական է տվել, ասվում է կազմակերպության կայքում տեղադրված մամլո հաղորդագրությունում:
«Ինտերֆաքս» գործակալությունը տեղեկացնում է, որ հաղորդագրության համաձայն, Ստրոս-Կանը տնօրենների խորհրդին տեղեկացրել է անմիջապես հրաժարական տալու իր որոշման վերաբերյալ:
Ստրոս-Կանի նամակում ասվում է, որ ինքը հերքում է ԱՄՆ-ում իրեն ներկայացված բոլոր մեղադրանքները: Միաժամանակ, նա կցանկանար «պաշտպանել կազմակերպությունը», որին ծառայել է «պատվով և հավատարմորեն», և ողջ էներգիան ուղղել իր անմեղությունը պաշտպանելու գործին:
Ներկայում ԱՄՀ ղեկավարի ժամանակավոր պաշտոնակատարը Ջոն Լիպսկին է: Անցած հանգստյան օրերին Ստրոս-Կանը ձերբակալվել էր ԱՄՆ-ում` սեռական ոտնձգությունների մեղադրանքով:

France's Dominique Strauss-Kahn resigned Thursday as managing director of the International Monetary Fund (IMF) but maintained he was innocent of the sexual assault charges against him, AFP reported.
"It is with infinite sadness that I feel compelled today to present to the Executive Board my resignation from my post of Managing Director of the IMF," he said in a statement.
"I want to say that I deny with the greatest possible firmness all of the allegations that have been made against me," the statement added.
Strauss-Kahn, a leading French politician, is jailed in New York awaiting a grand jury decision on whether to indict him on charges of the alleged sexual assault and attempted rape of a 32-year-old Manhattan hotel chambermaid.