Ներկրվող գյուղռեսուրսներն ազատվում են ԱԱՀ-ից
Գյուղատնտեսության ոլորտում ներմուծվող ռեսուրսները, մասնավորապես՝ գյուղա­տնտեսական տեխնիկան, մշակաբույսերի սերմերը, պարարտանյութերը, թունաքիմի­կատները, ազատվում են ավելացված արժեքի հարկից: Այս մասին որոշումն այսօր ընդունվեց ՀՀ կառավարության նիստում:
Նիստից հետո Գյուղատնտեսության նախարար Սերգո Կարապետյանը բրիֆինգում պարզաբանեց, որ օրենքի ընդունումը հնարավորություն կընձեռի գյուղա­տնտեսական տրակտորների, առանձին մեքենաների և դրանց մասերի, պարար­տանյութերի, սերմերի, թունա­քիմիկատների, իրացումն ավելացված արժեքի հարկից ազատելով՝ նպաստել այդ ռեսուրսների ձեռքբերման մատչելիությանը, դրանց ներմուծման և օգտագործման ծավալների ընդլայնմանը:
«Դա կբերի գյուղատնտեսության զարգացմանը և, վերջ ի վերջո, մթերքների գների իջեցմանը: Եթե ԱԱՀ չի գանձվելու, ապա մթերքն ավելի էժան պետք է լինի»,- ասաց Ս. Կարապետյանը:
Նրա խոսքով, այս որոշումը կնպաստի նաև գյուղտեխնիկայի թարմացմանը, ինչը նույնպես դրական կազդի գյուղմթերքների գների վրա:
Ս. Կարապետյանը նշեց, որ օրենքն անժամկետ է. «Ֆինանսների նախարարն առաջարկեց ժամկետի սահմանափակում կիրառել, բայց չընդունվեց»:

В Армении импорт сельхозресурсов освобожден от НДС
Импортируемые в сфере сельского хозяйства ресурсы, в частности сельскохозяйственная техника, семена полевых культур, удобрения, ядохимикаты, освобождаются от налога на добавленную стоимость. Решение об этом принято на сегодняшнем заседании правительства Армении.
Как сообщил министр сельского хозяйства Серго Карапетян на брифинге после заседания, принятие закона позволит, освободив от НДС реализацию сельскохозяйственных тракторов, отдельных механизмов и их деталей, удобрений, семян и ядохимикатов, сделать доступным приобретение сельхозресурсов, содействовать увеличению объемов их импорта и использования.
«Это приведет к развитию сельского хозяйства и как результат, к снижению цен на сельхозпродукцию. Если продукты освобождаются от НДС, они должны стать дешевле», - сказал С.Карапетян.
По его словам, это решение посодействует также обновлению сельскохозяйственной техники, что также позитивно повлияет на цены сельхозпродукции. При этом С.Карапетян подчеркнул, что временное ограничение на действие закона не установлено.
«Министр финансов предложил установить временное ограничение, однако это предложение не было принято», - сказал С.Карапетян.