Ճապոնական մեքենաներում առկա է ռադիացիոն ֆոն
Վլադիվաստոկի նավահանգստից մաքրում անցնելուց հետո թույլ են տվել անցնել ճապոնական մեքենաների կեսին, որոնց մոտ ավելի վաղ ռադիացիոն ֆոնը բարձր էր:
«50 մեքենայից 27-ը ճանաչվել են Ռուսպետհսկողութան կողմից ոչ ռադիոակտիվ, դրանցից 22-ը նավահանգստից բաց են թողել»,- երկուշաբթի օրը հաղորդել է Վլադիվաստոկի մաքսատան մաքսային հսկողության գծով առաջին տեղակալ Վիկտոր Լոշինինը:
Նրա խոսքերով, ճապոնական «Ֆոկուսիմը-1» ԱԷԿ-ի վթարի սկզբից Վլադիվաստոկի նավահանգիստ են հասել 50  մեքենա և 21 ավտոմասեր, որոնց մոտ ճառագայթման մակարդակը դարձյալ բարձր է եղել:
«Փաստորեն` ավելի վաղ մաքսազերծում չանցած ավտոմասերի ճառագայթային ֆոնը հասնում էր 30 մկՐ/ժ, որը մաքսիմալ անվտանգության մակարդակն է: Այդ սահմանը գերազանցող ֆոնով կան մեկ-երկու ավտոմասեր: Վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում գերազանցող ֆոնով մեքենաներ և ավտոմասեր չեն ստացվել»,- պարզաբանել է Լոշինինը:

В РФ разрешили забрать японские автомобили с повышенной радиацией
Из порта Владивостока были выпущены более половины японских иномарок, радиоактивный фон которых ранее превышал естественный. Об этом сообщает «Газета.ру».
«Из 50 машин 27 признаны Роспотребнадзором нерадиоактивными, 22 из них уже выпущены из порта», – заявил первый заместитель начальника Владивостокской таможни по таможенному контролю Виктор Лощинин.
По его словам, всего с момента аварии на японской АЭС «Фукусима-1» в порт Владивостока прибыло 50 фонящих автомобилей и 21 автозапчасть, уровень излучения от которых также превышал естественный. Еще в конце апреля Роспотребнадзор разрешил таможне оформить почти половину из них.