Աշխարհում պարենի արտադրությունը կարող է կրճատվել
Առաջիկա տասնամյակում կլիմայի փոփոխությունները, որոնց շրջանակում Չինաստանում և Հյուսիսային Ամերիկայում սպասվում է դաժան երաշտ, կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ սննդամթերքի արտադրության ծավալների վրա, կանխատեսում է Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը (ՀՕԿ):
«Ապագայում կլիմայի կտրուկ փոփոխություններն ավելի հաճախակի կդառնան, հատկապես դա վերաբերում է ուժեղ շոգերի և առատ տեղումների շրջաններին: Այս գործոնները, միաժամանակ որոշ տարածաշրջաններում պակաս տեղումների համադրությամբ, այդ թվում Միջերկրածովյան տարածաշրջանում և Չինաստանում, ազդեցություն կունենան գյուղատնտեսության և բերքի վրա»,- Bloomberg-ին տված հարցազրույցում ասել է ՀՕԿ ղեկավար Օմար Բադդուրը:
Կլիմայի առավել կտրուկ փոփոխությունները, այդ թվում նաև ԱՄՆ-ում, կարող են նվազեցնել հացահատիկի բերքը, կրճատել անասնագլխաքանակը, բուսական յուղերի արտադրությունը և նպաստել պարենի գների բարձրացմանը:

World food production can be reduced
Climate change over the next decade, in which severe drought in China and North America is expected, may have a negative impact on food production, the World Meteorological Organization (WMO) predicts.
“Abrupt climate change will become more frequent in the future, especially in periods of intense heat and heavy rain,” said head of the WMO Baddur Omar in an interview with Bloomberg. “These factors, together with a decrease in rainfall in some regions, including the Mediterranean and China, will have an impact on agriculture and crops.”
The most dramatic changes in weather, including in the U.S., could reduce crop yields, livestock production, vegetable oils production and promote growth in food prices.