Թուրքիան պատրաստվում է բանկ հիմնել Չինաստանում
Թուրքիան երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների զարգացման նպատակով նախատեսում է բանկ բացել Չինաստանում:
Ըստ «Hurriyet Daily News»-ի` այդ մասին հայտարարել է Թուրքիայի տնտեսական հարցերի նախարար Ալի Բաբաջանը` Թուրքիա-Չինաստան գործարար համաժողովի ժամանակ: Նա նաև նշել է, որ «Չինական բանկը» Ստամբուլում իր մասնաճյուղը բացելու համար արտոնագիր է ստացել:
Թուրքական կառավարությունը բավական մեծ տեղ է հատկացնում երկու երկրների միջև առևտրա-տնտեսական համագործակցության ու ներդրումային ոլորտի զարգացմանը: Տասնյակ չինական ընկերություններ թուրքական շուկայում ներդրումների ու առևտրի հնարավորություններ են փնտրում:
Մասնավորապես, երկու երկրների առաջատար ընկերություները համաձայնության են եկել 120 մլն դոլարի ներդրում իրականացնել արևային էներգիայի բիզնեսի ոլորտում, որի արդյուքնում Թուրքիայի հարավային շրջանում կհիմնվի արևային էլեկտրակայան:

Turkey plans to open bank in China
Turkey plans to open a bank in China as a result of the developing trade and monetary relations between the two countries, according to a statement by Turkish Deputy Prime Minister and Economy Minister Ali Babacan.
The Bank of China, the Asian county’s third-largest lender by market value, has received a license to open a branch in Istanbul, Babacan said while speaking at the Turkey China business forum held Thursday in Istanbul, Hurriyet Daily News reported.
The Turkish Central Bank and the Chinese Central Bank are negotiating to support trade in national currencies, the economy minister added. “We are pleased to see that the head of the branch has been assigned by the bank to operate in Istanbul,” he said.
“We are also trying to open a Turkish bank in China as soon as possible,” Babacan said, noting that the Turkish government hopes to develop a long-term and multidimensional strategic partnership with China.