Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հարցազրույցը CNN հեռուստաընկերությանը
CNN հեռուստաընկերությունը երեկ երեկոյան հեռարձակել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հարցազրույցը հայտնի տնտեսական մեկնաբան, լրագրող Ջոն Դեֆթերիոսի հետ:
Ստորև առանձնացված են տնտեսությանը վերաբերող հարցերը։
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի՝ Հայաստանի տնտեսության վրա ունեցած ազդեցությանն ու ձեռնարկված քայլերին վերաբերող հարցին ի պատասխան ՀՀ վարչապետն ասել է.
«Առաջինը, ինչ մենք զգացինք տնտեսական ճգնաժամից հետո, այն էր, որ դա տեղի ունեցավ մեր տնտեսության բավարար չափով դիվերսիֆիկացված չլինելու պատճառով: Ճգնաժամին մեր պատասխանը կենտրոնացավ երեք հիմնական ուղղությունների վրա`տնտեսության հետագա դիվերսիֆիկացիա, ենթակառուցվածքների և բիզնես միջավայրի բարելավում: Հուսով ենք`շարունակական բարեփոխումների ջանքեր գործադրելով, մենք ի վիճակի կլինենք բարելավել բիզնես միջավայրը և հաղթահարել ճգնաժամի հետևանքները:
- 2000թ. ձեր արտահանումը կազմում էր ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը, իսկ այսօր այն ընդամենը 12 տոկոսն է: Այս պարագայում ինչպե՞ս եք պատրաստվում բարձրացնել արդյունաբերական հիմքը:
-Դժբախտաբար, մեր առևտրային հաշվեկշիռը դեռևս նշանակալիորեն բացասական է: Արտահանման խթանումը դեռևս առաջնային նպատակ է մեզ համար, իսկ մեր արտահանումը հիմնականում երեք ուղղություններով է՝ հանքարդյունաբերություն, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերություն և զբոսաշրջություն:
-Ձեր տնտեսության ո՞ր տոկոսն են կազմում սփյուռքից կատարված ներդրումները: Չէ՞ որ ձեր երկրից դուրս մոտավորապես այնքան մարդ ունեք, որքան ձեր երկրում:
-Իհարկե, մեր տնտեսության մեջ ներդրումների առաջնային աղբյուրը հայկական սփյուռքն է: Ներկայումս ՀՆԱ-ում նրա մասնաբաժինը կազմում է 60-70 տոկոս: Իհարկե, սփյուռքից ներդրումները գալիս են ոչ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների տեսքով, այլ նաև մասնավոր դրամական փոխանցումների միջոցով, ինչն օգնեց Հայաստանին հաղթահարելու տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները:

Prime Minister Tigran Sargsyan gives an interview on CNN
Yesterday the CNN TV broadcast the interview with the Prime Minister of the Republic of Armenia given to the well-known economic commentator, journalist John Defterios.
Passages that are related to economic issues are presented below.
“The first problem that we encountered after the contraction was that the contraction was largely due to the fact that our economy was not sufficiently diversified. Our crises response focused on three areas: Further diversification of the economy, improving the infrastructure and improving the business environment, and we hope that with continued methods we’ll be able to further boost the environment and overcome the consequences of the crises.”
“Your exports represented 20% of GDP in the year 2000 and only 12% in today. How do you boost the industrial base then?”
“Unfortunately our trade balance still remains significantly negative. Export promotion is still a primary objective for us, and our exports are currently heavily reliant on three areas; mining, the IT and High Tech industry and tourism. ”
“What percentage of the economy still remains with the Diaspora. You have almost as many people living outside the country as you do within?”
“Of course the primary source of investment in the economy was the Armenian Diaspora and currently its shared in GDP can be estimated as high as 60 to 70%. Of course investments from the Diaspora came not only in the form of foreign direct investments, but also as private remittances which have helped Armenia to have calm the consequences of the economic contraction.”