Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հարցազրույցը CNN հեռուստաընկերությանը
CNN հեռուստաընկերությունը երեկ երեկոյան հեռարձակել է ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի հարցազրույցը հայտնի տնտեսական մեկնաբան, լրագրող Ջոն Դեֆթերիոսի հետ:
Ստորև առանձնացված են տնտեսությանը վերաբերող հարցերը։
Համաշխարհային տնտեսական ճգնաժամի՝ Հայաստանի տնտեսության վրա ունեցած ազդեցությանն ու ձեռնարկված քայլերին վերաբերող հարցին ի պատասխան ՀՀ վարչապետն ասել է.
«Առաջինը, ինչ մենք զգացինք տնտեսական ճգնաժամից հետո, այն էր, որ դա տեղի ունեցավ մեր տնտեսության բավարար չափով դիվերսիֆիկացված չլինելու պատճառով: Ճգնաժամին մեր պատասխանը կենտրոնացավ երեք հիմնական ուղղությունների վրա`տնտեսության հետագա դիվերսիֆիկացիա, ենթակառուցվածքների և բիզնես միջավայրի բարելավում: Հուսով ենք`շարունակական բարեփոխումների ջանքեր գործադրելով, մենք ի վիճակի կլինենք բարելավել բիզնես միջավայրը և հաղթահարել ճգնաժամի հետևանքները:
- 2000թ. ձեր արտահանումը կազմում էր ՀՆԱ-ի 20 տոկոսը, իսկ այսօր այն ընդամենը 12 տոկոսն է: Այս պարագայում ինչպե՞ս եք պատրաստվում բարձրացնել արդյունաբերական հիմքը:
-Դժբախտաբար, մեր առևտրային հաշվեկշիռը դեռևս նշանակալիորեն բացասական է: Արտահանման խթանումը դեռևս առաջնային նպատակ է մեզ համար, իսկ մեր արտահանումը հիմնականում երեք ուղղություններով է՝ հանքարդյունաբերություն, տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաների արդյունաբերություն և զբոսաշրջություն:
-Ձեր տնտեսության ո՞ր տոկոսն են կազմում սփյուռքից կատարված ներդրումները: Չէ՞ որ ձեր երկրից դուրս մոտավորապես այնքան մարդ ունեք, որքան ձեր երկրում:
-Իհարկե, մեր տնտեսության մեջ ներդրումների առաջնային աղբյուրը հայկական սփյուռքն է: Ներկայումս ՀՆԱ-ում նրա մասնաբաժինը կազմում է 60-70 տոկոս: Իհարկե, սփյուռքից ներդրումները գալիս են ոչ միայն օտարերկրյա ուղղակի ներդրումների տեսքով, այլ նաև մասնավոր դրամական փոխանցումների միջոցով, ինչն օգնեց Հայաստանին հաղթահարելու տնտեսական ճգնաժամի հետևանքները:

Интервью Тиграна Саркисяна с Джоном Дефтериосом
Телекомпания CNN транслировала накануне вечером интервью премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна с известным экономическим комментатором Джоном Дефтериосом.
Представляем отрывки интервью, касающиеся экономических вопросов.
В ответ на вопрос о воздействии мирового экономического кризиса на экономику Армении и предпринятых правительством шагах, премьер-министр Армении ответил:
«Первое, что мы почувствовали после экономического кризиса, это то, что произошло из-за недостаточной диверсификации нашей экономики. Наш ответ на кризис был сконцентрирован по трем основным направлениям – дальнейшая диверсификация экономики, улучшение инфраструктур и бизнес-среды. Надеюсь, прилагая последовательные усилия по реформированию, мы будем в состоянии улучшить бизнес-среду и преодолеть последствия кризиса».
- В 2000 году Ваш экспорт составлял 20 процентов ВВП, а сегодня он всего лишь 12 процентов. Каким образом Вы собираетесь поднять промышленную базу при таких обстоятельствах?
«К сожалению, наш торговый баланс пока в значительной степени отрицательный. Стимулирование экспорта все еще остается первоочередной целью для нас, а экспорт осуществляется в основном по трем направлениям – горнодобывающая промышленность и производство информационных и высоких технологий, а также туризм».
- Какой процент Вашей экономики составляют инвестиции диаспоры? Ведь за пределами Вашей страны проживает примерно столько же людей, сколько внутри страны.
«Конечно, основным источником инвестиций в нашу экономику является армянская диаспора. В настоящее время ее доля в ВВП составляет 60-70 процентов. Конечно, инвестиции идут не только в виде иностранных прямых инвестиций, но и посредством частных денежных трансфертов, что помогло Армении преодолеть последствия экономического кризиса».