Ադրբեջանցիները Շվեդիայի խորհրդարանականներին շանտաժի են ենթարկում
Շվեդիայի Ռիգսդագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը 2010թ.-ին ընդունելուց ի վեր Շվեդիայի ադրբեջանական համայնքը չափից ավելի ոգևորվելով զրպարտում է Ռիգսդագի որոշումը, հատկապես նրանց, ովքեր կողմ են քվեարկել ցեղասպանության ճանաչմանը և ակտիվ ուժ են հանդիսացել այդ գործընթացում:
Ընդդիմադիր կուսակցությունները` հատկապես Սոցիալ դեմոկրատ-ձախակողմյան-կանաչ թևը, որն աջակցում էր բանաձևի ընդունմանը, ծանր քննադատության արժանացան իրենց այդ քայլի համար:
Վերջերս Շվեդյայում Ադրբեջանի Ֆեդերացիան ոտքի է հանել իր ակտիվիստներին և որպես թիրախ ընտրել է մի քանի խորհրդականների` Ֆրեդրիկ Մալմին (Լիբերալ) և Աննելի Էնոչսոնին (Քրիստոնյա Դեմոկրատ): Մալմը և Աննելին, որոնք երկուսն էլ իշխող կոալիցիայի անդամներ են, անցյալ ապրիլին այցելեցին Հայաստան և հանդիպեցին մի շարք պաշտոնյաների հետ, մասնակցեցին ապրիլի 24-ին Եղեռնի զոհերի հիշատակին նվիրված արարողությանը և ստացան Հայաստանի Խորհրդարանի շքանշանը` ի նշան երախտագիտության` Շվեդյայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում իրենց կատարած դերի համար:
Քարոզչությունը, որը սկզբնական շրջանում անվստահության արտահայտություն էր Ցեղասպանության կողմնակիցների հանդեպ, այժմ շատ ավելին է: Այն ինչ հիմա որոշ ադրբեջանական կազմակերպություններ փորձում են անել չի կարող կոչվել այլ կերպ քան որոշակի խորհրդարանականների անունները, ինչպես նաև հայերին և Հայաստանը արատավորող քարոզչություն:
Ամեն առիթով, անկախ քննարկվող թեմայից, Հայաստանը ներկայացվում է որպես ագրեսոր, էթնիկ զտումներ իրականացնող և կոռումպացված երկիր, իբր հայերը գանգստերական և մաֆիոզ գործունեություն են ծավալում և նրանց լոբբիստական կազմակերպությունները կաշառում և գնում են խորհրդարանի անդամներին և պաշտոնյաներին, ովքեր զբաղվում են Հայաստանին վերաբերող հանձնարարություններով:
Սա արձանագրված է Լիբերալ կուսակցությանը հասցեագրված էլեկտրոնային տարօրինակ նամակում, որտեղ ադրբեջանական կազմակերպությունը պահանջում է Ֆրեդրիկ Մալմի ֆինանսական հաշվի քննությունը, պարզելու համար արդյոք նա վերջերս չի ստացել գումար Հայաստանի կառավարությունից:
Ադրբեջանցիները, խորհրդարանական խմբերին ուղարկված մի շարք նամակներում, մեղադրում էին Մալմին և Էնոչսոնին «հայկական լոբբիի կողմից կաշառված լինելու» և «Հայաստանի կառավարության գործակալներ հանդիսանալու մեջ:
Բացի այս շարունակվում է նաև ադրբեջանական ապատեղեկատվական քարոզարշավը, որն այս անգամ ներկայացնում է մեկ այլ Քրիստոնյա Դեմոկրատ խորհրդարանական Դեզիրե Պետրուսի սխալ մեջբերումը, որն իբր արվել էր Ադրբեջանի Ֆեդերացիայի հետ հանդիպման ժամանակ:
Տիկին Դեզիրե Պետրուսն իբր ասել էր, թե «Հայոց ցեղասպանության ընդունումը պատմական սխալ էր»: Սակայն, երբ նրան խնդրեցին հաստատել այս մեջբերումը, տիկին Պետրուսը ժխտեց այն` ասելով, որ ինքը նման բան երբեք չի ասել: Նա միայն ասել է, թե Ռիգսդագը այն մարմինը չէ, որը պետք է քննարկի նմանատիպ հարցերը:
«Եվ այնուամենայնիվ մենք գտնում ենք, որ արժե ճանաչել այն փաստը, որ Հայոց ցեղասպանություն եղել է: Դրա դեմ մենք առարկություններ չունենք», - ամփոփեց Տիկին Դեզիրե Պետրուսը:
Հարկ է նշել, որ որոշ խորհրդարանականներ պատասխանել են էլեկտրոնային նամակներին` ընդգծելով քարոզչության ոչ-կառուցողական և ագրեսիվ բնույթը:
Ադրբեջանական համայնքի գործողությունները շատ տխրեցնող են, և ինչ-որ տեղ արտացոլում են պաշտոնական Բաքվի ցավալի դիրքորոշումը, այն է` ապատեղեկատվություն, արատավորում և ահաբեկչություն:
Այս գործողությունները կասկածելի են դառնում հատկապես այն ժամանակ, երբ ողջ միջազգային հանրությունը հետևում է Ղարաբաղյան բանակցային գործընթացի զարգացմանը` Կազանում Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահների գալիք հանդիպմանը լավատեսորեն տրամադրված լինելով:
Այդ հանդիպման դրական արդյունքի նախապայմանը, որը Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի երկարաժամկետ խաղաղ կարգավորում կերաշխավորի, հայերի և ադրբեջանցիների միջև փոխադարձ հարգանքն է, մի բան, որը Շվեդիայի ադրբեջանական համայնքը կոպտորեն խախտում է:

Azeri blackmailing of Swedish MPs
Since the Swedish Riksdag’s 2010 recognition of the Armenian genocide, the Azeri community in Sweden has gone into hyper drive, taking all opportunities to slander the Riksdag’s decision, especially those who voted for the recognition and were active forces in that process.
The opposition parties, the Social Democrat-Left-Green block, who supported the resolution for recognition, have been chastised for their move, but recently the Azeri Federation in Sweden has stepped up its activities and targeted a selected number of MPs in the Riksdag, namely Fredrik Malm (Liberal) and Annelie Enochson (Christian Democrat). Malm and Annelie, both members of the ruling coalition, visited Armenia last April where they met a number of Armenian officials, participated in the April 24 commemoration ceremony and received the Armenian Parliamentary medal as a token of gratitude for their role in the Swedish recognition of the genocide.
From being a general campaign of declaration of no confidence towards supporters of the genocide recognition, the campaign has now hit a genuine low-water-mark. What some Azeri organizations are doing now cannot be described by any other words, than a full-out smearing campaign against selected Swedish MPs as well as the Armenians and Armenia. At every opportunity, regardless of the discussed topic, Armenia is depicted as an aggressor, an ethnic-cleansing and corrupt country, while Armenians are highly involved in gangster and mafia activities and their lobby organizations bribe and buy MPs and officials who run the Armenian errands. This is, among others, manifested in a bizarre letter to the Liberal party, in which the Azeri organization has demanded a survey of Fredrik Malm’s financial accounts to see whether he has recently received payments from the Armenian government.
By sending numerous emails to the parliamentary groups, Malm and Enochson have been accused by Azeris for being “paid by the Armenian lobby” and “being agents of the Armenian government”. There is also a misinformation campaign which included the misquotation of another Christian Democrat MP, Ms. Désirée Petrus, who in a meeting with the Azeri Federation, had been quoted to have said that “the recognition of the Armenian genocide was a historic mistake”. However, when asked to confirm this quote, Ms. Petrus dismissed the formulation, saying that she had never said such a thing. She had commented that Riksdag was not the optimal instance to discuss this kind of matters. “However, we consider that there is a value in recognizing that a genocide has occurred in Armenia. To that we have no objections”, Ms. Petrus concluded. It should be noted that several MPs have replied to the sender of the emails pointing out the non-constructive and aggressive nature of their campaign.
The actions of the Azeri community are highly regrettable, but in some manner reflect the same regrettable posture of official Baku, i.e. misinformation, smearing and intimidation. These actions are especially questionable in a time when the entire international community is closely following the ongoing Karabakh negotiations and is carefully optimistic about the outcome from the upcoming Azeri and Armenian meeting in Kazan. A prerequisite for a positive outcome from that meeting, securing a peaceful and enduring solution to the Karabakh conflict is mutual respect between Armenians and Azeris, something which the Azeri community in Sweden is flagrantly violating.