ԼՂՀ նախագահը ցավակցել է իրավապաշտպան Ելենա Բոնների ընտանիքին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ցավակցական հեռագիր է հղել հանրահայտ իրավապաշտպան և հրապարակախոս Ելենա Բոնների ընտանիքին՝ նրա մահվան կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից: Հեռագրում ասված է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում սրտի կսկիծով ընդունեցին Ելենա Գեորգիի Բոնների մահվան բոթը, մարդ, ով մեծ հարգանք էր վայելում մեր երկրում:
Արցախի ազգային-ազատագրական շարժման մեկնարկի առաջին իսկ օրվանից Ելենա Բոնները ակտիվորեն պաշտպանում էր մեր ազգի ինքնորոշման իրավունքը, այցելում էր մեր երկիրը, մեզ հետ միասին պայքարում էր պատմական արդարության վերականգնման համար և ամենաբարձր ատյաններից պահանջում էր դադարեցնել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները:
Ընդունեք իմ խորին ու անկեղծ ցավակցությունը: Այս ծանր պահին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդն ու իշխանությունները Ձեզ հետ միասին կիսում են անդառնալի կորստի վիշտն ու ցավը: Մեր հիշողության մեջ միշտ վառ կմնա Ելենա Բոնների լուսավոր կերպարը»:

Б. Саакян выразил соболезнования в связи с кончиной Елены Боннэр
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян направил телеграмму соболезнования семье известной правозащитницы и публициста Елены Боннэр в связи с ее кончиной. Как сообщает пресс-служба президента НКР, в телеграмме, в частности, говорится:
«В Нагорно-Карабахской Республике с прискорбием восприняли весть о кончине Елены Георгиевны Боннэр – человека, пользовавшегося огромным уважением в нашей стране.
Практически с самого первого дня начала национально-освободительного движения в Карабахе, Елена Боннэр активно отстаивала право нашего народа на самоопределение, посещала нашу страну, вместе с нами боролась за восстановление исторической справедливости и с самых высоких трибун требовала прекращения грубых нарушений прав человека, проводимых Азербайджаном в Нагорном Карабахе».
Президент Бако Саакян выразил искренние соболезнования семье и близким Елены Бонер, подчеркнув, что народ и власти Нагорно-Карабахской Республики разделяют боль и горе в связи с этой невосполнимой утратой, и память о ней всегда останется в их сердцах.