ԼՂՀ նախագահը ցավակցել է իրավապաշտպան Ելենա Բոնների ընտանիքին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր ցավակցական հեռագիր է հղել հանրահայտ իրավապաշտպան և հրապարակախոս Ելենա Բոնների ընտանիքին՝ նրա մահվան կապակցությամբ: Այս մասին տեղեկացնում են Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի տեղեկատվության գլխավոր վարչությունից: Հեռագրում ասված է.
«Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում սրտի կսկիծով ընդունեցին Ելենա Գեորգիի Բոնների մահվան բոթը, մարդ, ով մեծ հարգանք էր վայելում մեր երկրում:
Արցախի ազգային-ազատագրական շարժման մեկնարկի առաջին իսկ օրվանից Ելենա Բոնները ակտիվորեն պաշտպանում էր մեր ազգի ինքնորոշման իրավունքը, այցելում էր մեր երկիրը, մեզ հետ միասին պայքարում էր պատմական արդարության վերականգնման համար և ամենաբարձր ատյաններից պահանջում էր դադարեցնել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղում իրականացվող մարդու իրավունքների կոպիտ խախտումները:
Ընդունեք իմ խորին ու անկեղծ ցավակցությունը: Այս ծանր պահին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ժողովուրդն ու իշխանությունները Ձեզ հետ միասին կիսում են անդառնալի կորստի վիշտն ու ցավը: Մեր հիշողության մեջ միշտ վառ կմնա Ելենա Բոնների լուսավոր կերպարը»:

On 20 June President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan sent a condolence letter to the family of prominent human rights activist and publicist Elena Bonner in connection with her death, informs the Central Information Department of the office of the Artsakh Republic President.
The letter runs as follow:
"In the Nagorno Karabagh Republic we have learnt with deep sorrow about the death of Elena Bonner, a person who enjoyed great respect in our country.
Practically from the very beginning of the national-liberation movement in Karabagh Elena Bonner had been actively protecting the right of our nation to self-determination. She visited our country and together with us fought for restoration of historical justice and from the highest platforms demanded stop human rights violation pursued by Azerbaijan in Nagorno Karabagh.
Accept my deep and sincere condolences. In this difficult hour the people and authorities of the Nagorno Karabagh Republic share with you the whole pain and sorrow of this irretrievable loss. We shall always keep in mind the bright memory of Elena Bonner".