ԵՄ-ն Հունաստանին վարկ կտրամադրի որոշակի պայմաններով
ԵՄ ֆինանսների նախարարները հետաձգել են Հունաստանին 12 մլրդ ֆինանսական աջակցության տրամադրումը մինչև Հունաստանի կողմից հետագա խնայողական գործողությունների ներկայացումը:
Նախարարները նշել են, որ Եվրամիության և Արժույթի միջազգային հիմնադրամի վերջին ֆինանսական աջակցությունը` 110մլրդ եվրո, Հունաստանին կտրամադրվի մինչև հուլիսի կեսերը:
Սակայն դա կախված կլինի Հունաստանի կառավարությունից, որը պետք է իրականացնի տնտեսական բարեփոխումներ և խորհրդարանում անցկացնի 28 մլրդ եվրոյի ծախսերի կրճատման նախագիծը:
Հիշեցնենք, որ հազարավոր մարդիկ Աթենքում բողոքի ցույցեր են անցկացնում` ուղղված կառավարության կողմից խնայողական ծրագրերի դեմ: Հաղորդում է BBC-ին:

Europe delays decision on emergency loans to Greece
Euro zone finance ministers postponed a final decision on extending 12 billion euros ($17 billion) in emergency loans to Greece, saying Athens would first have to introduce harsh austerity measures, Reuters reported.
The ministers said they expected the money, the next tranche in a 110 billion euro bailout of Greece by the European Union and the International Monetary Fund, to be paid by mid-July. Greece has said it needs the loans by then to avoid defaulting on its debt.
But keeping up their pressure on Athens, where public opposition to austerity has been growing, the ministers insisted that disbursement would depend on the Greek parliament first passing laws on fiscal reforms and selling off state assets.