Հացահատիկի գներն աճելու են 20%-ով, իսկ մսինը`30%-ով
Պարենի համաշխարհային գները շարունակելու են աճել առնվազն մինչև 2020 թվական: Դրա հետևանք է զարգացող երկրներում բնակչության եկամուտների և բիովառելիքի նկատմամբ պահանջարկի աճը:
Այս մասին ասված է տնտեսական զարգացման կազմակերպության և ՄԱԿ Պարենի կազմակերպության համատեղ զեկույցում։
Ըստ զեկույցում հրապարակված կանխատեսումների՝ հացահատիկի գներն աճելու են 20%-ով, մսինը` 30%-ով, բրինձը կթանկանա 15%-ով, բուսական յուղը և շաքարը`20%-ով, հավի միսը` 30%-ով, կարագը` 50%-ով:
«Արտադրողականության դանդաղ աճը, որն ուղեկցվում է պահանջարկի աճի բարձր տեմպերով, պարենի համաշխարհային շուկան դարձնում է ծայրաստիճան անկայուն, մինչև 2020 թ.»,-ասված է զեկույցում։

Цены на продовольственные товары будут расти до 2020 года
Международные цены на продовольственные товары будут расти до 2020 года. Следствием является рост доходов населения в развивающихся странах и рост спроса на биотопливо.
Об этом говорится в совместном докладе Организации по экономическому развитию и Продовольственной программы ООН.
Согласно докладу, цены на зерно возрастут на 20%, мясо – 30%, рис – 15%, растительное масло и сахар – 20%, курятину – 30%, масло – 50%.
«Медленный рост производительности, сопровождаемый высокими темпами роста спроса, делают всемирный продовольственный рынок нестабильным до 2020 года», - говорится в докладе.