Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստանից` Անկանխիկ ոսկով մետաղական հաշիվներ
Արձագանքելով շուկայի պահանջներին, Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանը ներկայացրել է նոր ծառայություն` անկանխիկ ոսկով մետաղական հաշիվներ:
Նոր ծառայությունը մատչելի է և շահեկան անհատների ու կազմակերպությունների համար, քանի որ այն իրենից ներկայացնում է այլընտրանքային ներդրումային գործիք` միաժամանակ հնարավորություն ընձեռելով ցանկացած պահի հաշվով տարբեր գործարքներ իրականացնել, ինչպիսիք են փոխանակումը այլ արժույթների և փոխանցումները:
Անկանխիկ ոսկին կամ մետաղական հաշիվների վրա պահվող գումարը ոսկի է «թղթի վրա», որը սակայն ապահովված է Լոնդոնի Ձուլակտորների Շուկայի Ասոցիացիայի անդամ հանդիսացող բանկում պահվող կանխիկ ոսկով (ոսկու ձուլակտորներով): Անկանխիկ ոսկին չափվում է տրոյական ունցիայով և 999.5 հարգի է:
«Ոսկին, զարդերի համար որպես թանկարժեք մետաղ լինելուց բացի, ծառայում է նաև որպես հարստության կուտակման և ներդրումների գործիք: Ոսկու գնի աճը վերջին տարիների ընթացքում բերել է ոսկով ներդրումների նկատմամբ հետաքրքրության ավելացմանը»,- այս կապակցությամբ նշեց Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ Հայաստանի գլխավոր գործադիր տնօրենի տեղակալ Իրինա Սեյլանյանը:
Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն թանկարժեք մետաղների շուկայում ունի ավելի քան 140 տարվա փորձ և մետաղների առք ու վաճառքի շուկայում հանդիսանում է աշխարհի առաջատար բանկերից մեկը: Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ ԱՄՆ-ն հանդիսանում է Էյչ-Էս-Բի-Սի Խմբի թանկարժեք մետաղների գծով ռիսկերի կառավարման հիմնական օղակը:
Հանդիսանալով Լոնդոնի Պլատինի և Պալադիումի Շուկայի (LPPM) լիիրավ անդամ և Լոնդոնի ոսկու և արծաթի գների ամրագրման անդամ` Էյչ-Էս-Բի-Սի Բանկ ԱՄՆ-ն միակ կազմակերպությունն է, որը մասնակցում է Լոնդոնի թանկարժեք մետաղների ամենօրյա գների բոլոր ամրագրումներին: Էյչ-Էս-Բի-Սի-ն հանդիսանում է նաև Լոնդոնի Ձուլակտորների Շուկայի Ասոցիացիայի (LBMA) հիմնադիր անդամ:

Following the market demand HSBC Bank Armenia announces the launch of its unallocated gold account services. The new service is available and beneficial for both individual and corporate customers as an alternative investment tool. It allows customers to purchase and accumulate unallocated gold, meanwhile giving an opportunity to effect various transactions on the account, including exchange and remittances at any point of time.
Unallocated gold, or funds available on metal account, is a “paper” gold which is backed by the general stock of physical gold maintained in London by a member of the London Bullion Market Association. The gold is reflected in troy ounces and is of 999.5 purity.
“Apart from being a precious metal for jewelry, gold is an investment and wealth management tool. Increase in a gold price during the last several years increased the interest and demand of investing in gold”, - Irina Seylanyan, Deputy Chief Executive Officer HSBC Bank Armenia cjsc said.
HSBC has over 140 years of proven expertise in the precious metals market, and is one of the world's leading metals trading houses. HSBC Bank USA is the key metals risk management arm of the HSBC Group and all HSBC offices worldwide, including HBAM have access to the metals market through HSBC Bank USA. As a full member of the London Platinum and Palladium Market (LPPM) and a member of the London gold and silver fixes, HSBC Bank USA is the only firm that is a member of all the London daily precious metals fixings. HSBC is also a founder member of the London Bullion Market Association (LBMA).