ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիան մասնակցել է միջազգային տնտեսական ֆորումին
Հունիսի 16-18-ը ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիայի Գլխավոր տնօրենի պաշտոնակատար Կարեն Զաքարյանը մասնակցել է ՌԴ-ում կայացած Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումին` լինելով ելույթ ունեցող միակ մասնակիցը Հայաստանից: Այս մասին տեղեկացնում են NASDAQ OMX Armenia-ի ԶԼՄ հետ հաղորդակցման պատասխանատու՝ Մարքետինգի և հաղորդակցության դեպարտամենտից:
ՎՏԲ Կապիտալ ընկերության Նախագահ և Գործադիր տնօրեն Յուրի Սոլովյովի կողմից վարվող քննարկման ընթացքում Կարեն Զաքարյանը, Մոսկվայի Միջբանկային Արժութային Բորսայի Նախագահ Ռուբեն Աղանբեգյանը, ՌԴ Վարչապետի Առաջին տեղակալ Իգոր Շուվալովը, Ղազախստանի Ազգային Բանկի Նախագահի տեղակալ Դանիյար Ակիշեվը և այլ կառույցների բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ քննարկեցին տարածաշրջանում ընդհանուր տնտեսական միջավայրի ստեղծման հնարավորությունները, ինչպես նաև ԱՊՀ և ԵՎՐԱԶԵՍ անդամ երկրների շրջանակում ֆինանսական շուկաների առավել արդյունավետ համագործակցության ձևաչափերը:
Կարեն Զաքարյանը ներկայացրեց ինտեգրմանը նախապատրաստվելու Հայաստանի կապիտալի շուկայի փորձը՝ նշելով այդպիսի նախագիծ ձեռնարկելու համար անհրաժեշտ հիմնական քայլերը:
Պրն. Զաքարյանը նշել է, որ նախքան տարածաշրջանային և գլոբալ ինտեգրացիան, անհրաժեշտ է տեղական շուկայում ապահովել բորսայական և դեպոզիտար միջավայրերի միասնականացումը, ինչն իրագործվել և շարունակաբար կատարելագործվում է Հայաստանում: Երկրի ներսում միասնական բորսայական և դեպոզիտար միջավայրի ձևավորմանը հաջորդող քայլը դրանց բացարձակ արդյունավետության ապահովումն է թե́ ներքին արդյունավետության, և թե́ հաճախորդներին մատուցվող ծառայությունների որակի բարելավման տեսանկյունից: Այնուհետև հաջորդ քայլը պետք է լինի ծառայությունների մատուցման այնպիսի պայմանների ստեղծումը, որոնք հարմարավետ են միջազգային խողորդների համար:
Պրն. Զաքարյանը նաև տեղեկացրեց, որ սույն թվականի հոկտեմբերին Երևանում կկայանա «Տեղական շուկաների գլոբալ հնարավորությունները. ենթակառուցվածքներ և կարգավորում» խորագրով միջազգային կոնֆերանսը, որը նվիրված է լինելու կապիտալի շուկայի ինտեգրման բոլոր ասպեկտներին և ապագա հնարավորություններին:
Սանկտ Պետերբուրգի միջազգային տնտեսական ֆորումը համարվում է աշխարհի առաջատար ֆորումներից մեկը, որը համախմբում է նշանավոր քաղաքական գործիչներին, խոշոր ընկերությունների ղեկավարներին և փորձագետներին քննարկելու համաշխարհային տնտեսության առանցքային հարցերը:

On June 16-18, 2011 Mr. Karen Zakaryan, Acting CEO of NASDAQ OMX Armenia, participated in Saint-Petersburg International Economic Forum, being the only speaker from Armenia.
During the session moderated by Yuri Solovyov, President and Global Chief Executive Officer, VTB Capital, Karen Zakaryan, Ruben Aganbegyan, President, MICEX, Igor Shuvalov, First Deputy Prime Minister of the Russian Federation, Daniyar Akishev, Deputy Chairman, National Bank of Kazakhstan and other high level representatives discussed regional framework agreements such as the Common Economic Space and regulations pertaining to the CIS and EurAsEc. Karen Zakaryan spoke about the Armenian capital market integration experience, highlighting the steps that should be taken when embarking on such a project.
Mr. Zakaryan stated that prior to regional and global integration, local integration of depository and exchange space is necessary, which was done and continuously supported in Armenia. The next step after creation of single exchange and depository environment inside the country is to make it absolutely efficient both in terms of internal efficiency and quality of services provided to customers. Afterwards the next step is to create terms and conditions of services comfortable and customer oriented to international players.
Mr. Zakaryan also informed that in October, 2011 Yerevan will host an international conference titled “Global Opportunities of Local Markets: Infrastructure and Regulation”, where all aspects of capital market integration and prospects will be featured.
Saint-Petersburg International Economic Forum (SPIEF) is considered one of the world`s leading discussion forums, bringing together prominent politicians, corporate executives and experts to deliberate on key issues of the global economy. For more information about the SPIEF please refer to the official site of the Forum www.forumspb.com.