Քրիստին Լագարդը` ԱՄՀ նոր ղեկավար
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի նոր ղեկավար է նշանակվել Ֆրանսիայի ֆինանսների նախարար Քրիստին Լագարդը:
Աշխարհի առաջատար կառույցը հայտարարեց Լագարդի` տնօրենի պաշտոնում նշանակվելու մասին, Վաշինգտոնյան հանդիպումից հետո:
Վճռական որոշումը կայացվեց, երբ ԱՄՆ-ը, Բրազիլիան հայտնեցին իրենց աջակցությունը, Չինաստանը և Ռուսաստանը ևս հանդես եկան Լագարդի թեկնածության պաշտպանությամբ:
Քրիստին Լագարդը դարձավ ԱՄՀ առաջին կին ղեկավարը: Այդ պաշոտնին հավակնում էր նաև Մեքսիկայի կենտրոնական բանկի նախագահ Ագուստին Կարստենսը, որին աջակցում էին Լատինական Ամերիկայի մի քանի երկրներ, Կանադան, Ավստրալիան, որը սակայն բավարար չեղավ:
Հիշեցնենք, որ ԱՄՀ նախկին ղեկավար Դոմինիկ Ստրոս-Կանը ստպված էր հրաժարական տալ բռնաբարության մեջ մեղադրվելու պատճառով: Հայտնում է եվրոնյուզը (euronews.net):

Lagarde confirmed as new IMF boss
The International Monetary Fund has confirmed that its new head is to be Christine Lagarde, Euronews reported.
The world lending body announced that the French finance minister would take over as managing director after a meeting of its 24-strong board in Washington.
The decisive factor in favour of Lagarde was the late formal backing of the United States. Brazil, China and Russia also said they would support her.
Her main rival, the Mexican Central Bank Governor Agustin Carstens, gained backing from some Latin American countries, Canada and Australia – but it was not enough.