IFC-ն կազմակերպել է դասընթաց
Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (IFC) կազմակերպել է դասընթաց բանկային համակարգի աշխատակիցների համար` ռիսկերի կառավարման հմտությունները բարելավելու նպատակով, որը հատկապես կարևորվում է բանկային ոլորտի կայունացման ու արդյունավետության բարձրացման համար: Վերջինս կաջակցի տնտեսությանը հաղթահարելու ֆինանսական ճգնաժամի բացասական հետևանքները:
IFC լրատվական ծառայության փոխանցմամբ, դասընթացը կայացել է հուլիսի 18-ից-19-ը Երևանում, որտեղ ներկայացվել են միջազգային բանկային համակարգի զարգացման միտումները: Դասընթացը հիմնականում նվիրված էր այն ֆինանսական գործիքների ներկայացմանը, որոնք կարող են նվազեցնել իրացվելիության ռիսկը, որը կարող է առաջ գալ այնպիսի դեպքերում ինչպիսիք են վարկային ռեյթինգների իջեցումը կամ կանխիկ դրամի անկանխատեսելի արտահոսքը։ Առաջատար բանկերի և ունիվերսալ վարկային կազմակերպությունների ավելի քան քսան աշխատակիցներ մասնակցել են դասընթացին:
«Դասընթացը աջակցեց մասնակիցներին ավելի հստակ ըմբռնել իրացվելիության ռիսկի ազդեցությունը բանկային գործընթացների վրա։ Բանկային ոլորտի աշխատակիցները ձեռք բերեցին գիտելիքներ, որոնք կարող են կիրառվել բանկերում` ապագայում ռիսկերը կանխելու և մեղմելու համար»,– ասել է IFC-ի Կովկասյան տարածաշրջանի ղեկավար Թոմաս Լյուբեքը:
Դասընթացը կազմակերպվել է IFC-ի Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում իրականացվող Ֆինանսական ոլորտի հակաճգնաժամային ծրագրի շրջանակներում, որն իրականացվում է Ավստրիայի զարգացման բանկի հետ համագործակցության շնորհիվ:

IFC Trains Armenian Banks
IFC, a member of the World Bank Group, is training Armenian bankers in specific aspects of risk management to help make the banking system more stable and efficient, which is especially important to enable the economy to recover from negative effects of the global financial crisis.
IFC held training sessions on July 18-19 in Yerevan that covered the main trends in global banking. The training focused on financial instruments that can minimize liquidity risks arising from events such as credit rating downgrades or sudden, unexpected cash outflows. Over 20 participants from leading banks joined the program.
“The training helped participants understand how liquidity risks affect the banking business,” said Thomas Lubeck, IFC Regional Head for the Caucasus. “Participating bankers acquired a set of standards that can be applied in their respective banks to mitigate and prevent those risks in the future.”
IFC’s Financial Crisis Response Program in Europe and Central Asia organized the training in partnership with the Development Bank of Austria. IFC is also working to improve the business-enabling environment for financial institutions, and providing in-depth consultancy to selected financial institutions in Armenia through its Armenia Banking Market Development Project.