Գվատեմալայում սպանվել է 2 հայ մարզիչ
Գվատեմալայում օգոստոսի 8-ին ավազակների հարձակման զոհ են դարձել այնտեղ աշխատող թեթև ատլետիկայի երկու հայաստանցի մարզիչներ` Դավիթ Մանոյանը և նրա հայրը` Մանվել Մանոյանը:
Մարզիչները ավազակների թիրախում են հայտնվել, երբ Գվատեմալայի թեթև ատլետիկայի ֆեդերացիայի շենքից դուրս գալուց են եղել: Կրակոցների հետևանքով 30-ամյա Դավիթ Մանոյանը հենց նույն օրը հիվանդանոցում մահացել է, իսկ նրա հայրը` 60-ամյա Մանվել Մանոյանը ստացած ծանր վերքերի հետևանքով մահացել է դեպքի հաջորդ օրը` օգոստոսի 9-ին:
Տեղի ոստիկանությունը մարզիչների վրա կատարված հարձակման շարժառիթները պարզելու համար դեռևս որևէ վարկած առաջ չի քաշել: Հայաստանցի Մանոյանները Գվատեմալայում, որպես թեթև ատլետիկայի մարզիչներ, աշխատել են երկար տարիներ:
Գվատեմալայի թեթև ատլետիկայի ֆեդերացիան դատապարտել է հայ մարզիչների սպանությունը և կոչ արել իշխանություններին կարճ ժամկետներում գտնել մեղավորներին ու պատասխանատվության ենթարկել: Այդ մասին տեղեկացրել է գվատեմալական ոստիկանությունը, փոխանցում է «ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ»-ը:

Two Armenian track and field coaches for the Guatemalan national athletics team were shot dead in the country’s capital near the Mateo Flores Stadium, RIA Novosti reported citing local police.
The two coaches, Manvel Maloyan, 60, and his son, David, 30, were shot at an intersection after an argument broke out between the Maloyans and a taxi driver over a supposed traffic violation in the early hours of Tuesday.
During the argument, a passenger in the taxi pulled out a revolver and shot David in the face. His father ran to his side to try and help him, but was shot as well. Both men were rushed to a hospital, however, died hours later from gunshot wounds.
The perpetrator fled the scene. Police have made sketches of the gunman and a search has begun.
Manvel Maloyan has been coaching the Guatemalan national team for 10 years and his son, David, joined later to help his father.