Մուբարաքը կրկին դատարանի առաջ
Եգիպտոսի նախկին նախագահ Հ.Մուբարաքի և նրա տղաների գործով երկրորդ դատական լսումները տեղի կունենան այսօր` Կահիրեում:
Հիշեցնենք, որ առաջին լսումներն անցկացվել են օգոստոսի 3-ին: Վատ ինքնազգացողության պատճառով նրան դատարան էին բերել պատգարակի վրա:
Մուբարաքը մեղադրվում է հունվարին անցկացված ցույցերի մասնակիցներին կրակելու հրաման արձակելու, կաշառակերության, ինչպես նաև սպանություներ պատվիրելու համար:
«Երկրորդ լսումները չափազանց կարևոր են, քանի որ կտեսնենք ինչպես գլխավոր դատախազի, այնպես էլ ամբողջ դատարանի իրական մտադրությունները, որից անմիջապես պարզ կդառնա, թե որքանով է լուրջ դատավարությունը»,-կարծում է լիբերալ կուսակցության ղեկավար Այմար Նուրը:
Բոլոր հոդվածներով Մուբարաքին մեղավոր ճանաչելու դեպքում, նրան հնարավոր է մահապատժի ենթարկեն, իսկ տղաները կարող են ենթարկվել 25 տարվա ազատազրկման` կաշառակերության համար: Այս մասին հայտնում է «Euronews»/Եվրոնյուզ/-ը:

Mubarak trial resumes in Cairo
Former Egyptian president Hosni Mubarak returns to court on Monday to face charges of killing protesters, in a hearing that could decide if the head of the ruling military council will take the stand as a witness, Euronews reported.
Mubarak, accused of corruption and ordering the killing of protesters, went on trial on August 3 in a case that has gripped the Arab world, where leaders rule for life and are seldom held to account.
On the first day of his trial, Mubarak appeared on a hospital bed, behind the bars of a courtroom cage with his sons, Gamal and Alaa, who will also appear again on Monday.
The prosecutor accuses Mubarak of authorizing the use of the live ammunition to quell the protests. Mubarak denied all accusations during the opening session, which was aired live and counted as his first public appearance since February 11.