ՄԻՊ-ը երեք դատավորի կարգապահական պատասխանատվության է ներկայացրել
Մարդու իրավունքների պաշտպանը կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու 3 հաղորդում է ներկայացրել ՀՀ արդարադատության խորհրդին: Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի լրատվական ծառայությունից տեղեկացնում են, որ Պաշտպանի գնահատմամբ այդ երեք դատավորները` Երեմ Եսոյանը, Մասիս Ռեհանյանը և Յուրիկ Իսկոյանը վերջին մեկ տարվա ընթացքում թույլ են տվել օրենքի նորմերի ակնհայտ և կոպիտ խախտումներ:
Դատավոր Երեմ Եսոյանը ընդամենը 9,6 քառ.մետր բնակելի տարածքի վերաբերյալ մոր և որդու միջև դատական վեճը քննել է 19 ամիս, այսինքն` չի ապահովել գործը ողջամիտ ժամկետում քննելու օրենքի պահանջը: Բացի այդ, անտեսել է բնակելի տարածության օգտագործման իրավունքը դադարեցնելու վերաբերյալ օրենքով հստակ սահմանված պահանջը, որով կոպտորեն խախտել է քաղաքացու իրավունքը:
Դատավոր Մասիս Ռեհանյանն անտեսել է առաջին ատյանում հետազոտված ապացույցները վերաքննիչ դատարանում կրկնակի հետազոտելու վերաբերյալ քաղաքացու ներկայացրած օրինական միջնորդությունը` որպես իր որոշման հիմք նշելով նման միջնորդության բացակայությունը:
Դատավոր Յուրիկ Իսկոյանը քաղաքացու կալանավորման հարցը լուծելիս քննարկման առարկա է դարձրել նրա մեղավորության հարցը, ինչն անձի անմեղության կանխավարկածի ակնհայտ և կոպիտ խախտում է: Ավելին, դատավորն ամբաստանյալի համար չի ապահովել օրենքով նախատեսված թարգմանչի պարտադիր ներկայությունը: Բացի այդ, դատարանի որոշման մեջ սկզբում չի նշվել կալանավորման ժամկետը, ապա օրենքի խախտումով վրիպակն ուղղելու որոշում է կայացվել և, ի վերջո, սահմանվել է կալանքի ժամկետ, բայց այս անգամ էլ խախտվել է օրենքը՝ հարցը լուծվել է առանց ամբաստանյալի մասնակցության:
ՀՀ արդարադատության խորհրդի անաչառության և արդյունավետության վերաբերյալ արդեն իսկ հնչել են բազմաթիվ բացասական գնահատականներ, սակայն Պաշտպանն ակնկալում է, որ իր հաղորդումների հիման վրա խորհուրդը կկայացնի արդար որոշումներ:

Human Rights Defender produced three reports to the RA Council of Justice about subjecting to disciplinary sanction, since to the Defenders view, Judges Yerem Yesoyan, Masis Rehanyan, and Yurik Iskoyan, ventured obvious and gross violations of norms of the Law during the last year.
It took Judge Yerem Yesoyan, a period of nineteen months for considering the dispute between mother and son about just nine and six tenths (9.6) square meters of residential space; that is, he hasn’t kept the requirement of the Law to examine the case within a reasonable time. In addition, he ignored the requirement on terminating the right of using a residential space, clearly defined by the Law, which resulted in a gross violation of the citizen's right.
Judge Masis Rehanyan ignored the lawful interference of the citizen about submitting the arguments examined by the RA Court of First Instance to the RA Court of Appeal for re-examination on the ground, that no interference of that kind had been made.
Judge Yurik Iskoyan put under the discussion the culpability of a citizen while deciding the case of arresting him, which is an obvious and gross infraction of the presumption of innocence of an individual. Moreover, the Judge did not provide an interpreter for the Defendant. Besides, at the beginning the date of the arrest wasn’t mentioned in the court decision; later on, by violation of the Law, a decision was made to correct the inaccuracy and, ultimately, the arrest date was set; however this time also the Law was violated as the issue was resolved without the participation of the Defendant.
A number of negative evaluations on impartiality and effectiveness of the RA Council of Justice have been already expressed, though the Defender is expecting that the Council will make fair decisions based on his reports.