Օբաման արտահերթ խորհրդակցություն է անցկացրել
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման արտահերթ խորհրդակցություն է անցկացրել երեքշաբթի օրը ԱՄՆ հյուսիսարևելյան հատվածում տեղի ունեցած երկրաշարժի կապակցությամբ: Այս մասին հաղորդում է «Ռիա նովոստի» գործակալությունը:
Տեղեկատվության համաձայն, նիստի ընթացքում նախագահը մտքեր է փոխանակել Ազգային անվտագհության գերատեսչության և Արտակարգ իրավիճակների դաշնային գործակալության ղեկավարության հետ:
Նախագահին զեկուցվել է, որ ենթակառուցվածքային համալիրների, այդ թվում օդանավակայանների ու ԱԷԿ-ների ավերման տեղեկություններ չկան:
Նշենք, երեքշաբթի օրը ԱՄՆ արևելյան ափին 5,8 մագնիտուտ հզորությամբ երկրաշարժ էր տեղի ունեցել: Ստորգետնյա ցնցումները զգալի են եղել Հյուսիսային Կարոլինա, Վիրջինիա, Նյու-Յորք, Օհայո, Մենիլենդ նահանգներում, ինչպես նաև մայրաքաղաք Վաշինգտոնում:
ԱՄՆ երկրաբանական ծառայությունից հաղորդել են, թե երկրաշարժի հետևանքով զոհեր և ավերածություններ չեն արձանագրվել, ցունամիի առաջացման վտանգ ևս չկա:
Երկրաշարժից անմիջապես հետո, կարճ ժամանակով դադարեցվել է Նյու-Յորքի և Վաշինգտոնի օդանավակայանների աշխատանքը: Կապիտոլիումի և Պենտագոնի անձնակազմերը ևս տարհանվել են անտվանգության նկատառումներից ելնելով;

Обама прервал отпуск из-за землетрясения в штате Вирджиния
Президент США Барак Обама прервал свой отпуск и принял участие в экстренной телефонной конференции, в ходе которой обсудил с представителями различных служб страны ситуацию после землетрясения в штате Вирджиния. Об этом сообщает РБК.
«Президент выслушал доклад, в котором говорится, что землетрясение не вызвало серьезных разрушений, после чего потребовал держать его в курсе событий», – цитирует СМИ заявление, которое озвучил представитель Белого дома Джош Эрнст.
Напомним, 23 августа 2011г. в США в штате Вирджиния произошло землетрясение магнитудой 5,9. Подземный толчок был зафиксирован в 6 км от города Луиса и в 134 км от Вашингтона. По оценке экспертов, наиболее ощутимый удар стихия нанесла по одной из атомных электростанций в штате Луизиана, где пришлось останавливать два ядерных реактора.
Получила повреждения главная и самая высокая достопримечательность Вашингтона – Кафедральный собор, у которого обрушились три башенных шпиля. Информации о жертвах среди населения не поступало.
Кроме того, на два часа, до окончания обследования взлетно-посадочной полосы, были вынуждены прекратить работу аэропорты им.Джона Кеннеди в Нью-Йорке и международный аэропорт Ньюарка. В настоящее время они работают в нормальном режиме.