Բարձրաձայնել են Թբիլիսիի դպրոցի հայ աշակերտների խնդիրների մասին
Վրաստանի Հայ Համայնքը կոչ-հայտարարությամբ դիմել է Վրաստանի Հանրային Պաշտպանին` Թբիլիսիի թիվ 103 հանրային դպրոցի հայկական բաժնում ստեղծված իրավիճակի կապակցությամբ:
Ինչպես հայտնում են «Վրաստանի Հայ Համայնքի» մամլո ծառայությունից, համայնքը Վրաստանի Հանրային Պաշտպանին կոչ է անում ուշադրություն դարձնել և ուսումնասիրել ՎՀՀ-ի արձանագրած` նշված դպրոցի հայկական բաժնում դպրոցի տնօրինության կողմից իրականացված խտրականության բազմաթիվ փաստերին: ՎՀՀ-ն նաև խնդրում է ուսումնասիրել և համապատասխան միջոցներ ձեռնարկել այդ բաժնում տիրող իրավիճակի առնչությամբ:
2010-2011 թթ. Վրաստանի Հայ Համայնքը հետևել է Թբիլիսիի թիվ 103 հանրային դպրոցի հայկական բաժնում տիրող իրավիճակին: ՎՀՀ-ն արձանագրել է դպրոցի տնօրինության կողմից բաժնի խտրականության բազմաթիվ փաստեր և մարդու իրավունքների խախտումներ:
Վրաստանի Հայ Համայնքը Վրաստանի Հանրային Պաշտպանին է ուղարկել դպրոցում արձանագրած խտրականության դեպքերի փաստերը: ՎՀՀ-ն հույս ունի, որ տվյալ փաստաթղթերը կօժանդակեն Վրաստանի Հանրային Պաշտպանին տվյալ հարցի ուսումնասիրման ընթացքում:
Հայտարարությունում ասվում է, որ Թբիլիսիի թիվ 103 հանրային դպրոցի տնօրինությունը, բացի հայկական բաժնում խտրականությունից, թույլ է տվել բազմաթիվ վարչարարական, ֆինանսական, էթիկական և այլ խախտումներ:
Դիմումում նաև թվարկված են դպրոցի տնօրինության կողմից իրականացված խտրականության փաստերը, այդ թվում` դասերի մեծ մասը ռուսերեն լեզվով անցկացնելը, բաժինը լուծարելու փորձերը, երեխաներին դպրոցի հայկական բաժնի առաջին դասարանում գրանցվելուն խոչընդոտելը, ծնողների նկատմամբ ճնշումը` երեխաներին վրացական բաժին տեղափոխելու նպատակով, լուծարված ռուսական բաժնից հայկական բաժին փոխադրվելը մերժելը, հայկական 3-րդ դասարան բացելը մերժելը, սպառնալիքները, որ տարրական դասարաններում միայն մեկ` հայոց լեզու առարկան կանցկացվի հայերեն, իսկ մնացածները` ռուսերեն կամ վրացերեն լեզվով, հայկական բաժնի ուսուցիչների նկատմամբ մշտական հոգեբանական ճնշումը, աշխատանքային անհավասար պայմանների ստեղծումը (ռուսական եւ վրացական բաժինների համեմատությամբ), ոչ կոմպետենտության համար մշտական մեղադրանքը, հայկական բաժնի ուսուցիչների աշխատանքային ժամերի կրճատումը, հայկական բաժնի 18 ուսուցիչներից 9-ին աշխատանքից ազատելը իրենց վճարովի արձակուրդի ժամանակ` հիմնավորելով հայոց լեզվի դասաժամերի կրճատմամբ և այլն:
Դիմումի պատճենն ուղարկվել է Վրաստանի Նախագահին, Կրթության և գիտության նախարարին, Վրաստանի Խորհրդարանի նախագահին, Վրաստանի վարչապետին, Վրաստանում ՄԱԿ-ի և Եվրամիության ներկայացուցչություններ:
Անցյալում Վրաստանի Հայ Համայնքը բազմաթիվ անգամներ նամակներով և կոչերով դիմել է Վրաստանի Հանրային Պաշտպանին ու Կրթության և գիտության նախարարությանը` ուշադրություն դարձնել և դադարեցնել Թբիլիսիի հանրային դպրոցների հայկական բաժիններում տիրող խտրականությունը: Սակայն այս գերատեսչությունների կողմից ոչ մի արձագանք չկա, և դպրոցներում իրավիճակը միայն վատթարանում է:
Վրաստանի Հայ Համայնքը հույս ունի, որ Վրաստանի Հանրային Պաշտպանը կուսումնասիրի Թբիլիսիի թիվ 103 հանրային դպրոցի հայկական բաժնում արձանագրված խտրականության փաստերը և համապատասխան միջոցներ կձեռնարկի:

Armenian Community of Georgia sent to Ombudsman of Country the documentary about the discrimination in Armenian schools of Georgia.
Armenian Community of Georgia sent a request to Public Defender of Georgia about the situation, created in Armenian sector of public school №103 in Tbilisi.
ACG calls Public defender to investigate the incident of discrimination and violation of minority rights in school and take appropriate measures to regulate situation.
ACG had been monitoring the situation in the school for the last 2 years 2010-2011. During this period of time there were fixed many facts of the violations of the rights of national minorities.
Armenian Community of Georgia sent to Public Defender of Georgia all documentation and fixed facts of discrimination in Armenian sector of public school №103 in Tbilisi. In the request said that the direction of public school №103 in Tbilisi, except the discrimination in Armenian sector, allowed many other violations: administrative, financial, ethical etc.
In the requests also listed facts of discrimination by the school direction, among which: “Holding the most of lessons in Russian; numerous tries to liquidate the sector; interference in registration children to the 1st class of Armenian school sector; the pressure on parents to transfer their children to the Georgian sector; failures in transferring children from the liquidated Armenian-Russian sector; failure in opening Armenian 3rd class; threats, that in the elementary school only one subject (Armenian) will be taught in Armenian (the rest in Russian or Georgian); the constant psychological crush on teachers in Armenian Sector; creating of unequal conditions of work (with Russian and Georgian sectors); constant charging in incompetence; the reduction of teachers’ hours in Armenian sector; firing 9 of 18 teachers working in Armenian sector, while they had their paid holiday claiming it by reduction of the Armenian language lessons; etc.”
Copies of the request were sent to the President of Georgia, Minister of Education and Science of Georgia, Chairman of the Georgian Parliament, the Prime Minister of Georgia, the Representations of UN and EU in Georgia.
In the past Armenian Community of Georgia has repeatedly appealed with the letters and called the Public Defender of Georgia and Ministry of Education and Science of Georgia to pay attention on this situation and stop the discrimination in Armenian sectors of public schools of Tbilisi. However, there is no response from these institutions and the situation in schools is getting worse.
Armenian Community of Georgia hopes that the Public Defender of Georgia will be studied all the fixed facts of discrimination in the Armenian sector of public school № 103 in Tbilisi and the measures will be taken.