Հուշագիր` գյուղնախարարության և «Հեյֆեր Ինթերնեյշնլ»-ի միջև
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարությունը և Հեյֆեր Փրոջեքթ Ինթերնեյշնլ հայկական մասնաճյուղը սեպտեմբերի 9-ին կկնքեն Փոխըմբռնման հուշագիր` Համայնքների գյուղատնտեսական ռեսուրսների կառավարման մրցունակության ծրագրի շրջանակներում համագործակցության վերաբերյալ:
Փոխըմբռնման հուշագիրը կստորագրեն ՀՀ գյուղատնտեսության նախարար պրն. Սերգո Կարապետյանը, ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ծրագրի իրականացման գրասենյակի տնօրեն պրն. Գագիկ Խաչատրյանը, Հեյֆեր Փրոջեքթ Ինթերնեյշնլի գործառնությունների գլխավոր տնօրեն/միջազգային ծրագրերի գործադիր փոխնախագահ Սթիվեն Օթթո Դեննին և Հեյֆեր Փրոջեքթ Ինթերնեյշնլ հայկական մասնաճյուղի տնօրեն տկն. Անահիտ Ղազանչյանը:
Գյուղատնտեսության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից տեղեկացնում են, որ ՀԳՌԿՄ ծրագիրն իրականացվելու է ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության ծրագրի իրականացման գրասենյակի և Հեյֆեր Հայաստանի կողմից համատեղ: Ծրագիրը նպատակ է հետապնդում բարձրացնելու ՀՀ 6 մարզերի 55 լեռնային համայնքների արոտավայրերից օգտվող անասնապահական ուղղվածություն ունեցող տնտեսությունների արտադրողականությունը և կայունությունը` կաթի արտադրության ծավալների աճի, արոտավայրերի պատշաճ կառավարման և անասնապահական արտադրատեսակների վաճառքի ծավալների աճի միջոցով:
Աղբյուրը նշում է, որ Հեյֆեր Ինթերնեյշնլը շահույթ չհետապնդող հումանիտար կազմակերպություն է, որի նպատակն է հաղթահարել սովն ամբողջ աշխարհում և հոգալ շրջակա միջավայրի մասին: Կազմակերպությունը մուտք է գործել Հայաստան 1999թ-ին: Առ այսօր իրականացնելով ավելի քան 45 ծրագիր Հարավային Կովկասում, աշխատել է 150-ից ավելի գյուղերում, օգնել 7000-ից ավելի ընտանիքների` կառուցել իրենց անհատական ֆերմերային տնտեսությունները: Ներկայումս Հեյֆեր Հայաստանն իրականացնում է 19 ծրագիր, որոնցից 17-ը Հայաստանում, 2-ը` Վրաստանում:

The Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia and Heifer Project International will sign a Memorandum of Understanding (MOU) for joint cooperation in the framework of the “Community Agricultural Resource Management and Competitiveness” Project. The signing ceremony will be at 9:30 a.m., 9 September, 2011, at the Ministry of Agriculture of the Republic of Armenia.
The MOU will be signed by RA Minister of Agriculture, Mr. Sergo Karapetyan; RA Ministry of Agriculture Project Implementation Unit Director, Mr. Gagik Khachatryan; Heifer Project International Chief Operating Officer/EVP of International Program,s Mr. Steven Otto Denne; and Heifer Project International Armenia Branch Office Director, Ms. Anahit Ghazanchyan.
Press and Public Relations Department of the RA Minister of Agriculture reports, CARMAC Project will be implemented by joint cooperation of RA Ministry of Agriculture PIU and Heifer Armenia. The Project aims to improve the productivity and sustainability of pasture-based livestock farms in 55 mountainous communities in six Marzes of Armenia by increasing milk production, improving pasture management and enhancing farm sales of livestock products.
Heifer International is a non-profit, humanitarian organization dedicated to ending world hunger and poverty and caring for the Earth by providing livestock, trees, training and other resources to help poor families around the globe become self-reliant. Heifer International came to Armenia in 1999 and has implemented more than 45 projects in South Caucasus, assisting more than 5,000 families in Armenia, Georgia and Azerbaijan to build their own family farms. Currently, Heifer Armenia is implementing 19 projects—17 in Armenia, two in Georgia.