Օբաման պատրաստել է բյուջեի դեֆիցիտը նվազեցնելու ծրագիր
ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման պատրաստել է հաջորդ 10 տարվա համար երեք տրիլիոն դոլարով բյուջեի դեֆիցիտը նվազեցնելու ծրագիր: Այս մասին հաղորդում է «Reuters» գործակալությունը: Օբամայի ծրագիրը կներկայացվի այսօր Սպիտակ տանը կայանալիք ճեպազրույցի ժամանակ:
ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի ներկայացուցիչները հայտարարել են, որ բյուջեի պակասորդի կրճատումը Օբաման ծրագրել է հիմնականում խոշոր կորպորացիաների և անհատների եկամուտների բարձր հարկերի հաշվին:
Բարձրացնելով այդ հարկերը՝ ենթադրվում է, որ 10 տարվա ընթացքում բյուջեի եկամուտները կավելանան 1.5 տրիլիոն դոլարով:
«Նախագահը հստակեցնում է, որ չի աջակցի այնպիսի ծրագրի, որը որոշ ամերիկացիներից պահանջում է ամեն ինչ, իսկ մյուսներից՝ ոչինչ», - ասված է Սպիտակ տան հայտարարության մեջ, որտեղ մատնանշված են Բ. Օբամայի ներկայացրած ծրագրի հիմնական կետերը:

Obama to offer deficit reduction plan
U.S. President Barack Obama is proposing $1.5 trillion in new tax revenue as part of his long-term deficit reduction plan, The Associated Press reported.
The president on Monday will announce a proposal that includes new taxes, nearly $250 billion in reductions in Medicare spending and savings of $1 trillion from the withdrawal of troops from Iraq and Afghanistan.
The plan includes no changes in Social Security and does not include an increase in the Medicare eligibility age, which the president had considered this summer.
The president's plan is as much an opening bid as it is a political statement designed to draw contrasts with Republicans, who control the House of Representatives.