Standard & Poor's  գործակալությունը իջեցրել է Իտալիայի վարկանիշը
«Լենտա.ռու»-ի հաղորդմամբ, քայլը պայմանավորված է «տնտեսության աճի թույլ հեռանկարներով»: Բացի այդ, գործակալությունում հայտնել են, թե «իշխող անկայուն կոալիցիան, ինչպես նաև կառավարության և խորհրդարանի միջև առկա տարաձայնությունները կարող են հանգեցնել այն բանին, որ երկիրն ի վիճակի չի լինի արձագանքելու ներքին և արտաքին մակրոտնտեսական խնդիրներին»:
Վարկային վարկանիշի հետ մեկտեղ, գործակալությունը վերնայել է նաև Իտալիայի տնտեսության աճի հեռանկարները: Ըստ այդմ, 2011-2014 թթ-ին կանխատեսվում է երկրի ՀՆԱ-ի մոտ 0,7 տոկոս աճ, ավելի վաղ ենթադրված 1,3 տոկոսի փոխարեն:
Նշվում է նաև, թե Իտալիայի պետական պարտքը մեծությամբ երկրորդն է Եվրամիությունում, և ամենամեծը A վարկային վարկանիշով երկրների շարքում:
Նշենք, 2011 թ-ին Իտալիան Եվրագոտու վեցերորդ երկիրն է, որի վարկանիշը իջեցվել է: Ավելի վաղ, իջեցվել էին Հունաստանի, Իռլանդիայի, Իսպանիայի, Պորտուգալիայի, և Կիպրոսի վարկանիշները:

Italy’s credit rating was cut by Standard & Poor’s on concern that weakening economic growth and a “fragile” government mean the nation won’t be able to reduce the euro-region’s second-largest debt burden, Bloomberg reported.
The rating was lowered to A from A+, with a negative outlook, S&P said in a statement.
S&P said it lowered its outlook for Italy’s growth to a 0.7 percent annual average for 2011 to 2014, from a prior projection of 1.3 percent. “We believe the reduced pace of Italy’s economic activity to date will make the government’s revised fiscal targets difficult to achieve,” it said.
Italy follows Spain, Ireland, Portugal, Cyprus and Greece as euro-region countries having their credit rating cut this year.