Ռուսական գազը թանկ է Թուրքիայի համար
Թուրքիայի էներգետիկայի նախարար Թաներ Յիլդիզը հայտարարել է, թե իր երկիրը հրաժարվում է այսուհետ «արևմտյան ուղղությամբ» երկիր ներմուծվող ռուսական գազից: Որոշումը նախարարը բացատրել է առաքվող վառելիքի բարձր սակագնով:
Տեղեկատվության համաձայն, Յիլդիզը նշել է նաև, թե պայմանագրերի խախտումը ոչ մի կերպ չի անդրադառնա ռուս-թուրքական հարաբերություների վրա: Նշվում է, թե գործող պայմանագիրն ավարտվում է սույն թվականի դեկտեմբերին:
Թուրքիան նախկինում ևս արտահայտվել էր Ռուսաստանից առաքվող գազի սակագնի իջեցման օգտին, սակայն Մոսկվայում սույն թվականի մարտ ամսին կայացած Մեդվեդև-Էրդողան բանակցություններն այդպես էլ հաջողությամբ չէին պսակվել:
Նշենք, որ Թուրքիան ռուսական գազի խոշորագույն ներկրողներից է, որը տարեկան մոտ 30 մլրդ խմ գազ է գնում Ռուսաստանից, ինչը կազմում է երկրում սպառվող կապույտ վառելիքի մոտ 64%-ը:

Russian gas is expensive for Turkey
Botas Boru Hatlari Ile Petrol Tasima AS canceled a natural-gas supply contract with Russia’s export monopoly after failing to agree on discounts, the Bloomberg reports.
Turkish Energy Minister Taner Yildiz said on Thursday the country might terminate one of its contracts unless it obtains a sufficient price reduction.
"There is a 6 bcm contract on the West pipeline that's about to end. We will terminate the contract if we don't see a sufficient price reduction," he said.
Turkey joins a number of customers in seeking price cuts from the world's biggest oil and gas exporter, whose contracts link gas prices to global oil and oil product prices, the Reuters reported.
Firms from Turkey’s private sector will probably sign new contracts with Gazprom, the world’s biggest gas producer and Russia’s exporter of fuel, within three months to continue the gas flows, Anatolia reported, citing the minister.