Ռումինիան փորձում է պահպանել հավասարակշռությունը տարածաշրջանում
«Ռումինիայի շահերից է բխում Կովկասի և Սև ծովի ավազանի կայունությունը»,-այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց ՀՀ-ում Ռումինիայի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Կրինա Պրունարիուն:
Նա նշեց, որ Ռումինիան օգնել է հայկական կողմին ՀՀ-ի Ռազմական դոկտրինի մշակման գործում:
Ռումինիայի և ՀՀ-ի համագործակցությունը հիմնականում ԵՄ-ի և ՆԱՏՕ-ի շրջանակներում է: ՀՀ-ի և Ռումինիայի նախագահների միջև տեղի է ունեցել 9 հանդիպում, բացի այդ մեծ թիվ են կազմում պաշտպանության նախարարների մակարդակով տեղի ունեցած հանդիպումները:
Դեսպանի խոսքերով, քաղաքական տեսանկյունից Ռումինիան աշխատում է պահպանել հավասարակշռությունը ՀՀ-ի և Ադրբեջանի միջև, սակայն Ռումինիայի և Ադրբեջանի տնտեսական հարաբերությունները ավելի են զարգացած և դա չի կարելի հերքել:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հարցում ՆԱՏՕ-ի դիրքորոշմանը` դեսպանը նշեց, որ Հյուսիսատլանտյան դաշինքը բազմիցս հայտարարել է, որ ղարաբաղյան խնդիրը չի մտնում ՆԱՏՕ-ի իրավասությունների մեջ:
Ամփոփելով խոսքը` դեսպանը նշեց, որ իրենք շատ ուրախ են, որ ՀՀ-ում զարգանում են ոչ կառավարական կազմակերպությունները, ինչը վկայում է այն մասին, որ ՀՀ-ի հասարակությունը գնալով ավելի ու ավելի է բաց դառնում:

Romania tries to keep balance in region – Ambassador
Romania is interested in stability in the Caucasus and in the Black Sea basin, Romanian Ambassador to Armenia Crina Rodica Prunariu told a news conference in Yerevan.
According to the Ambassador, Romania and Armenia cooperate within the European Union and NATO. The Presidents of Armenia and Romania have met nine times, besides, the Defense Ministers also meet frequently.
Romania tries to keep political balance between Armenia and Azerbaijan, the Ambassador stressed, however, surely Romania has closer economic ties with Azerbaijan.
Regarding NATO’s stance on the Nagorno-Karabakh issue, Crina Rodica Prunariu noted that NATO has repeatedly said that the Nagorno-Karabakh problem is not within its competence.