ԼՂՀ ԱԳՆ. Դիտարկման ընթացքում խախտումներ չեն արձանագրվել
Հոկտեմբերի 4-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտի ուղությամբ:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Անթալ Հերդիչը (Հունգարիա), Ուիլյամ Պրայորը (Մեծ Բրիտանիա) և բարձր մակարդակի պլանավորման Խմբի ներկայացուցիչ Մայքլ Օ’Քոննորը (Իռլանդիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկման խմբում էին ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող Իմրե Պալատինուսը (Հունգարիա), ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպես նաև բարձր մակարդակի պլանավորման Խմբի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Ռեզնիկովը (Ռուսաստանի Դաշնություն):
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության և Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

МИД НКР: В ходе мониторинга нарушений не зафиксировано
Согласно ранее достигнутой с властями Нагорно-Карабахской Республики договоренности, миссия ОБСЕ провела 4 октября плановый мониторинг линии соприкосновения вооруженных сил НКР и Азербайджана в мартакертском направлении.
С позиций Армии обороны НКР наблюдение осуществляли полевые помощники личного представителя действующего председателя (ЛПДП) ОБСЕ Антал Хердич (Венгрия), Уильям Прайор (Великобритания) и представитель Группы планирования высокого уровня Майкл О’Коннор (Ирландия).
В группу наблюдения с противоположной стороны линии соприкосновения вошли координатор офиса ОБСЕ Имре Палатинус (Венгрия), полевой помощник ЛПДП Христо Христов (Болгария), а также представитель Группы планирования высокого уровня Владимир Резников (Российская Федерация).
Мониторинг прошел в соответствии с намеченным графиком. Нарушений режима прекращения огня не было зафиксировано.