ԼՂՀ ԱԳՆ. Դիտարկման ընթացքում խախտումներ չեն արձանագրվել
Հոկտեմբերի 4-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության իշխանությունների հետ նախօրոք ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն` ԵԱՀԿ առաքելությունը Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծի պլանային դիտարկում է անցկացրել Մարտակերտի ուղությամբ:
ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի դիրքերից դիտարկումն իրականացրել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (ԳՆԱՆ) դաշտային օգնականներ Անթալ Հերդիչը (Հունգարիա), Ուիլյամ Պրայորը (Մեծ Բրիտանիա) և բարձր մակարդակի պլանավորման Խմբի ներկայացուցիչ Մայքլ Օ’Քոննորը (Իռլանդիա):
Շփման գծի հակառակ կողմից դիտարկման խմբում էին ԵԱՀԿ գրասենյակի համակարգող Իմրե Պալատինուսը (Հունգարիա), ԳՆԱՆ դաշտային օգնական Խրիստո Խրիստովը (Բուլղարիա), ինչպես նաև բարձր մակարդակի պլանավորման Խմբի ներկայացուցիչ Վլադիմիր Ռեզնիկովը (Ռուսաստանի Դաշնություն):
Դիտարկման առաքելությանը ղարաբաղյան կողմից ուղեկցել են ԼՂՀ Արտաքին գործերի նախարարության և Պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչները:

On October 4, in accordance with the earlier agreement with the authorities of the Nagorno-Karabakh Republic, the OSCE Mission held scheduled monitoring of the NKR and Azerbaijani armed forces contact line, in the Martakert direction.
From the positions of the NKR Defense Army, the monitoring was held by Field Assistants of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Antal Herdic (Hungary), William Prior (Great Britain), and representative of the High Level Planning Group Michel O’Connor (Ireland).
On the opposite side, the monitoring group comprised Coordinator of the OSCE Office Imre Palatinus (Hungary), Field Assistant of the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office Histo Hristov (Bulgaria), and representative of the High Level Planning Group Vladimir Reznikov (Russian Federation).
The monitoring passed in accordance with the agreed schedule, and no violation of the ceasefire regime was fixed.
From the Karabakh party, the monitoring mission was accompanied by representatives of the NKR Ministries of Foreign Affairs and Defense, the NKR MFA reported.