ԼՂՀ նախագահն ընդունել է Արմինա Դարբինյանին
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հոկտեմբերի 11-ին ընդունել է Ամերիկայի հայկական համագումարի տարածաշրջանային տնօրեն Արմինա Դարբինյանին:
Հանդիպմանը քննարկվել են Արցախում կառույցի աշխատանքներին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նախագահը նշել է, որ Ամերիկայի հայկական համագումարը մեծ դերակատարություն է ունեցել Արցախի սոցիալ-տնտեսական զարգացման, միջազգային ասպարեզում ղարաբաղյան հիմնախնդրի ճշմարտացի ներկայացման և Արցախ-Սփյուռք կապերի ամրապնդման գործում:
Երկրի ղեկավարն ընդգծել է, որ արդի պայմաններում անհրաժեշտ է նոր որակ հաղորդել կառույցի հետ համագործակցությանը՝ այն համարելով կարևոր և քաղաքական, և տնտեսական առումներով:

NKR president received Armina Darbinyan
On 11 October President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan received regional director of the Armenian Assembly of America Armina Darbinyan.
Issues related to the activities of the organization in Artsakh were discussed during the meeting.
The President noted that the Armenian Assembly of America had played an important role in socio-economic development of Artsakh, objective presentation of the Azerbaijani-Karabagh conflict in international arena and strengthening the Artsakh-Diaspora ties.
The Head of the State underlined that it was necessary give a new impetus to the cooperation with the organization considering it important from political and economic viewpoints.